Druhý muž strojírenského gigantu v rozhovoru také vysvětluje, proč Vítkovice opouštějí myšlenku velkých projektů v jaderné energetice a jak pokračuje jejich restrukturalizace.

Několikrát jste zmínil, že jste měli domluvený vstup investora, který chtěl VPE koupit. Jak si vysvětlujete krok představenstva VPE, které se naopak rozhodlo podat návrh na konkurz?

Libor WitassekZdroj: ArchivDůvody představenstva VPE, proč podalo návrh na přeměnu reorganizace VPE na konkurz, o nichž jsem slyšel a četl v médiích, jsou nesmyslné. Vítkovice nikdy neměly být investorem pro VPE a podpora ze strany Vítkovic byla jednoznačně prokazatelná. Vymysleli si záminku v podobě našeho upozornění na nutné úhrady za energie, které bylo navíc před vyhlášením konkurzu z naší strany písemně vzato zpět. Takže jako důvod je to nesmysl. Dnes už mohli mít investora, který měl i jasnou výrobní náplň, firma by již negenerovala ztráty. Patrně by tak dosáhli i schválení reorganizačního plánu. Ale to zjevně nechtěli. Nám se to jeví tak, že tady vůbec nejde o VPE, ale chystají se účelové útoky na celou skupinu Vítkovice. Změna postoje VPE je velmi podivná.

Znamená konkurz nevratný konec VPE a ztrátu práce pro 800 zaměstnanců?

Zatím nevíme, jakým směrem se konkurz VPE vyvine. Jsme v pozici jednoho z největších věřitelů VPE. Jsem zvědav na výnos, který věřitelům nabídnou, a hlavně na to, jak toho chtějí dosáhnout. Zaměstnancům bylo sděleno managementem VPE i insolvenčním správcem, že mají zajištěno pro VPE financování, my proto očekáváme platby našich faktur za běžící služby. Uvědomte si, že prodej podniku v konkurzu obvykle přinese menší peníze než prodej firmy v reorganizaci. Co bude se zaměstnanci, je jen a jen v kompetenci pana správce. Pokud firmu rychle prodá, a to tak, aby se zachovala v chodu, mají lidé šanci. Ale nevím, jaké má VPE zakázky a financování. My jim teď už nijak pomáhat nemůžeme, nemáme jak.

Budou se Vítkovice v souvislosti s VPE ještě nějak angažovat? Nedluží mateřské firmě VPE nějaké peníze? A o jak vysokou částku se případně jedná? Budete ji nějak vymáhat?

VPE je dlužníkem Vítkovic a my se samozřejmě domáháme úhrady našich pohledávek. Ty vůči naší skupině převyšují 100 milionů korun. Zároveň chci dodat, že jsme připraveni i k zápočtům vůči řádově nižším částkám za námi nakupované práce a jsme připraveni se dohodnout. Náš vliv na VPE byl v insolvenci dlouhodobě naprosto minimální, nyní je nulový a očekáváme co nejvyšší výnos z konkurzu, na který čekají i ostatní věřitelé. Budeme velmi pečlivě sledovat všechny kroky VPE.

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

VPE se zabývala výstavbou a dodávkami elektráren nebude firma s takovým zaměření strojírenským Vítkovicím do budoucna chybět?

Myšlenku velkých projektů v jaderné energetice jsme po zrušení tendru na Temelín definitivně opustili. Vítkovice byly „zalistovány“ u všech teoretických dodavatelů. Ti ale odešli z České republiky s nepořízenou a pochopitelně s sebou tedy nevzali Vítkovice na žádné jejich další trhy. V klasické energetice trh klesl a Evropská unie navíc zrušila exportní podporu výstavby menších klasických zdrojů. Ekologická řešení na bázi CNG, bioCNG, vodíku, větru a vody máme koncentrována v jiných dcerách. Práce na odstavování vysloužilých jaderných bloků, o které máme zájem, jdou také mimo VPE. I elektrárnu Adularya v Turecku bychom uměli dostavět bez VPE.

Jaká je v současnosti situace v celém strojírenském holdingu? Mají všechny jeho firmy budoucnost? Nebo jsou tam i takové, které zřejmě nebudou schopny obstát a skončí?

Já jsem několikrát řekl, že skupinu restrukturalizujeme a naprostá většina firem je již v provozním zisku. Restrukturalizace znamená například i odprodeje nebo fúze některých firem. Není podstatné, kolik bude mít skupina firem, ale jaké zisky bude schopná generovat. Každá z firem má šanci, otázka je, jestli bude přínosem pro skupinu nebo pro investora zvenčí, protože nám se do budoucího byznysu nehodí. To je třeba Recycling, který prodáváme.

Kolik zaměstnanců v současnosti holding zaměstnává a kolik lidí z holdingu odešlo za dobu, co jste se stal předsedou představenstva a generálním ředitelem?

Ve Vítkovicích, a. s., a dcerách je zhruba 4 tisíce lidí. To je ale ještě spočítáno i s VPE. Čili bez VPE je to okolo 3,2 tisíce lidí. Odešla postupně asi tisícovka zaměstnanců. Další stovky lidí jsme nepropouštěli, ale odešli mimo skupinu s novým investorem to je třeba případ Hutních montáží nebo vyčleněním do samostatného Cylinders Holding, se kterým obchodujeme, ale nic víc.

V jaké kondici strojírenské Vítkovice v současnosti jsou. Očekáváte v nejbližších měsících nějaké propouštění zaměstnanců, případně uzavírání některých provozů, nebo situaci vidíte spíše optimisticky a máte dost zakázek?

Trh nám jde naproti, zakázky jsou. Mají je Vítkovice Heavy Machinery, Vítkovice Doprava, Mechanika i Envi, které se i přes insolvenční situaci uchytilo v nových oborech. Pokud jde o know-how Vítkovic a nové obory a vývoj produktů pro ně, jsem optimistou.

Pokud jde o počty zaměstnanců, musí jít ruku v ruce s tím, co děláme, jaký výkon v dané chvíli firma má. Dělníky z klíčových profesí potřebujeme, těch je na trhu strašně málo a firmy si je navzájem přetahují. Nechci, aby od nás odcházeli.

Důležité jsou pro nás samozřejmě vztahy s bankami. V této věci se ale držím i nadále svého postoje, že akcionáře a banky nechci veřejně nijak komentovat.

Ilustrační foto
Vítkovice získaly zakázky v Británii

Vítkovice Machinery GroupVe skupině Vítkovice Machinery Group, jejímž většinovým vlastníkem je Jan Světlík, je přes 20 firem. Ty v současnosti, už bez 800 pracovníků Vítkovice Power Engineering (VPE), zaměstnávají zhruba 3,2 tisíce lidí. Do finančních problémů se některé z firem strojírenské skupiny dostaly v loňském roce. Společnost VPE, která se zaměřuje na výstavbu a dodávky elektráren, je v úpadku od loňského léta. Počátkem letošního srpna pak insolvenční soud poslal VPE do konkurzu. Návrh na konkurz přitom podalo samo dvoučlenné představenstvo firmy, které tímto krokem překvapilo i mateřskou společnost. VPE dostal do problémů zejména projekt uhelné elektrárny v Turecku. V úpadku jsou od loňského roku také Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont. Už letos v květnu valná hromada skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG) schválila prodej dceřiné společnosti Hutní montáže firmě E-Invest. Na valné hromadě akcionáři také schválili zastavení majetku za 612 milionů korun.