Největší tuzemský poskytoval nájemního bydlení dál investuje do svého portfolia a zároveň se snaží snižovat energetickou náročnost budov.

Během letošního roku společnost Heimstaden již realizovala zateplení domů například v ulicích Francouzská a Otakara Jeremiáše v Ostravě-Porubě, dále ve Frýdku-Místku (např. K Hájku, Ostravská, Dr. Petra), Havířově (Edisonova, Mánesova) nebo v Karviné (např. Cihelní, Holubova, Slovenská). Další lokality by měly následovat.

„Letos opravíme téměř 1300 bytů. Investicemi do zateplování budov dál přispíváme k ochraně klimatu. Letos jsme na ně vyčlenili téměř půl miliardy korun. Mimo to instalujeme centrální nízkoemisní plynové kotelny. V tomto roce jsme je zprovoznili v 11 vchodech s 90 byty a uspořili jsme zhruba 250 tun CO2. Každoročně tak snížíme produkci CO2 o 1300 tun,“ uvádí generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.

V rámci vyhrazených dvou miliard korun téměř 90 milionů Heimstaden investuje do rozvodů vody a kanalizace či 60 milionů korun na opravy střech. Součástí oprav v bytech je pak mj. výměna podlah, obkladů, dlažeb, instalace nových rozvodů elektřiny, zařizovacích předmětů atd. Kompletní rekonstrukcí včetně zateplení obvodového pláště letos prošly například tři bytové domy s 24 byty v Ostravě-Michálkovicích v ulicích Zvoníčkova a U Kříže. Celková hodnota této rekonstrukce včetně vybudování parkovacích stání činí zhruba 41 milionů korun.

„Heimstaden je tradičním zastáncem zelené politiky. K osvětlení společných prostor domů využíváme úspornější LED svítidla s pohybovými čidly a do 90 procent společných prostor je dodávána elektřina z obnovitelných zdrojů. U dvou tisíc bytů aktuálně modernizujeme topné systémy, součástí firemního vozového parku jsou auta s hybridním a elektrickým pohonem,“ vysvětluje Rafaj.

Prioritou Heimstaden je zajistit opravu bytů klientů i společných prostor v co nejkratším možném termínu. Aktuální situace na pracovním trhu však není jednoduchá. Navíc se Heimstaden potýká s výpadky externích subdodavatelů, s nimiž spolupracuje na některých rozsáhlejších opravách, kde na sebe navazuje práce více profesí, a jejichž lhůty plnění jsou často až dvakrát delší než u kmenových zaměstnanců. Společnost se snaží veškeré stavební úpravy co nejlépe plánovat a koordinovat. Nedostatky se daří postupně odstraňovat a výsledky jsou viditelné.

„Realizovali jsme přes 17 tisíc zakázek běžné údržby a havárií, z čehož 62 procent zakázek před stanoveným termínem. Pětina havarijních požadavků byla vyřešena do dvou hodin od nahlášení. Děláme maximum pro to, aby naši klienti byli spokojeni. Vizí Heimstaden je zlepšovat a zjednodušovat jim život prostřednictvím přátelských domovů. I nadále budeme zvyšovat kvalitu našich nemovitostí i míst, kde se nacházejí, rozšiřovat nabídku dlouhodobého a stabilního nájemního bydlení a udržovat vysoký standard služeb,“ dodává Jan Rafaj.

K tématu
Heimstaden je přední evropská rezidenční realitní společnost zaměřující se na pořizování, pronájem, rozvoj a správu bytových a komerčních prostor. Spravuje 159 089 bytů v 10 evropských zemích v celkové hodnotě 335 miliard švédských korun (zhruba 697 mld. Kč). Filozofie společnosti Heimstaden vychází ze skandinávských tradic a hodnot Péče, Odvaha a Otevřenost. Jejich prostřednictvím vytváříme Přátelské domovy pro naše zákazníky. Více informací najdete na www.heimstadenbostad.com a www.heimstaden.cz.