Hořké, mléčné, lískooříškové – druhy horké čokolády, které jsou v Ostravě k dostání. Pravidlo, že horká čokoláda je nápojem pro děti, dávno neplatí. Ve vánočním období si ji objednávají ve velkém i dospělí, a to především na vánočních trzích.

Vánoční trhy v centru Ostravy – Čokoládovna AZTEC MAN 

Stánek s horkou čokoládou Aztecman u vánočního kluziště v Ostravě, 18. prosince 2023.Stánek s horkou čokoládou Aztec man u vánočního kluziště v Ostravě, 18. prosince 2023.Zdroj: Deník/Tereza Figalová

V centru u zimního ledového kluziště stojí bílý přívěs ostravské čokoládovny. „V nabídce je horká čokoláda a lze ji ponechat ve velmi husté formě nebo smíchat s mlékem. Druhy čokolády jsou tyto - tmavá, mléčná, bílá nebo lískooříškový krém,“ vyjmenovala Natálie Janotová, která v přívěsu prodává také čokoládové dezerty.

Doplnila, že v hořké čokoládě jsou pouze kakaové boby a hnědý třtinový cukr, v mléčné čokoládě je navíc přidáno sušené mléko a krém je doplněný lískovými oříšky ze sedmdesáti procent. Cena za čtyřicet gramů čokolády je šedesát pět korun. Podle Natálie Janotové horkou čokoládu kupují spíše dospělí než děti.

Adresa: náměstí Dr. Edvarda Beneše, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Otevírací doba: od 25. listopadu do 1. ledna pondělí až neděle 10:00 – 20:00
Cena horké čokolády: 65 korun za 40 gramů horké čokolády
Tip Deníku: horká čokoláda lískooříškový krém

Vánoční trhy Ostrava-Jih – Dáme Churros 

Horká čokoláda ve stánku Churros na vánočních trzích v Ostravě na Masarykově náměstí, 18. prosince 2023.Horká čokoláda ve stánku Churros na vánočních trzích v Ostravě na Masarykově náměstí, 18. prosince 2023.Zdroj: Deník/Tereza Figalová

Na trzích v Ostravě-Jihu se nachází jeden stánek, který nabízí horkou čokoládu. Prodejce se pyšní, že nápoj je veganský a zájemci mohou na trhu zkusit sladké pečivo churros s čokoládou ochucenou chilli. Osmdesát mililitrů čokolády stojí šedesát pět korun.

Adresa: náměstí Ostrava-Jih, 700 30 Ostrava-Jih
Otevírací doba: od 1. prosince do 23. prosince pondělí až neděle od 11:00 – 19:00
Cena horké čokolády: 65 korun za 80 mililitrů horké čokolády
Tip Deníku: veganská horká čokoláda

Vánoční trhy Ostrava-Poruba – Královský punč 

Horká čokoláda ve stánku Královský punč na vánočních trzích v Ostravě, 18. prosince 2023.Horká čokoláda ve stánku Královský punč na vánočních trzích v Ostravě, 18. prosince 2023.Zdroj: Deník/Tereza Figalová

Podobně na vánočních trzích v Porubě je prodejní stan, kde je možné koupit horkou čokoládu. V Porubě je hustá čokoláda na mléčném základu a za dvě stě mililitrů zákazník zaplatí šedesát pět korun.

Adresa: Alšovo náměstí, 708 00 Ostrava 8
Otevírací doba: od 1. prosince do 21. prosince pondělí až neděle 10:00 – 20:00
Cena horké čokolády: 65 korun za 200 mililitrů horké čokolády
Tip Deníku: tradiční mléčná horká čokoláda

Dalšími místy, kde je možné ochutnat horkou čokoládu, jsou kavárny. V Ostravě-Porubě jsme vyzkoušeli následující dvě.

Cukrárna Ollies 

Horká čokoláda v cukrárně Ollies v Ostravě-Porubě, 18. prosince 2023.Horká čokoláda v cukrárně Ollies v Ostravě-Porubě, 18. prosince 2023.Zdroj: Deník/Tereza Figalová

„Jedná se o směs z tmavé čokolády od italského dodavatele. Horkou čokoládu je možné připravit z alternativního rostlinného mléka. Je zdobená domácí šlehačkou a teď v zimním období doplněná perníčkem,“ popisuje zástupkyně podniku Ollies Markéta Ptáčková. Podle ní je čokoláda lákadlo spíše pro děti, ale objednávají si ji i dospělí zákazníci. Tři deci stojí devadesát devět korun.

Adresa: Porubská 709/14, Ostrava 8
Otevírací doba: pondělí až neděle 7:30 – 19:00
Cena horké čokolády: 99 korun za 300 mililitrů
Tip Deníku: horká čokoláda s Panem Perníčkem

Kafe Palača 

Horká čokoláda v Kafe Palača v Ostravě-Porubě, 18. prosince 2023.Horká čokoláda v Kafe Palača v Ostravě-Porubě, 18. prosince 2023.Zdroj: Deník/Tereza Figalová

Poslední kavárna, kterou Deník navštívil, je Kafe Palača v Porubě. Kavárna nabízí dvě varianty tekutých čokolád. Jedna z nich je horká a druhá ledová, která je obohacena o čokoládovou zmrzlinu s polevou. „Čokoláda je připravována z plnotučného mléka a lze ji objednat i v bezlaktózové variantě,“ říká majitelka Tereza Štiaková.

Zákazník platí padesát devět korun za dvě stě mililitrů a cena za ledovou verzi je osmdesát pět korun - čtyři sta mililitrů. „Pro horkou čokoládu chodí malí i velcí a mnohokrát si ji objednávají sebou,“ uvedla zaměstnankyně podniku Kateřina Stiborová.

Adresa: Hlavní třída 568/71, 708 00 Ostrava 8
Otevírací doba: pondělí až pátek 8:30 – 20:00, sobota 9:00 – 19:00, neděle zavřeno
Cena horké čokolády: 59 korun za 200 mililitrů horké čokolády, 85 korun za 400 mililitrů ledové čokolády
Tip Deníku: ledová čokoláda doplněná čokoládovou zmrzlinou a polevou