Donutila je k tomu vládní neshoda na návrhu, aby horníci, kteří pod zemí odpracovali určitý počet směn, mohli odejít o pět let dříve do důchodu.

Naposledy vláda o předčasných důchodech pro horníky jednala v červenci v Ostravě. Záměr, který byl nakonec odložen, tehdy zkritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), který argumentoval mj. podporou soukromé firmy OKD. Přestože tvrdil, že nezpochybňuje nárok horníků na předčasný důchod.

„Spíš bych řekl, že mu vadí, že by tento sociální program měl hradit stát. Ovšem kdo stále nechápe, že horníci nemohou chodit do důchodu jako zbytek pracující populace, je například ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který se na výjezdním zasedání vlády v Ostravě vyjádřil něco v tom smyslu: ,Co ti horníci vlastně chtějí?' Takže mu to chceme vysvětlit," říká šéf hornických odborářů OKD Jaromír Pytlík. Dodal, že odbory se snaží vládu přimět k rozhodnutí také proto, že současná situace v OKD je kvůli dalšímu poklesu cen uhlí na světových trzích stále napjatější, a proto je třeba budoucí snižování stavů v OKD do budoucna řešit třeba právě předčasnými důchody.

„Situace je vážná. Už dvakrát jsme vše probírali s ministry, ale výsledek stále není žádný. Proto jsme oslovili také europoslance a zorganizovali demonstraci před Strakovou akademií (budova Úřadu vlády pozn. red.)," vysvětlil Pytlík.

Z Karvinska vyrazí ve středu brzy ráno do Prahy dva autobusy odborářů, které by měli přijet podpořit i horníci z Mostecké uhelné společnosti.

Horničtí odboráři argumentují při prosazování předčasných důchodů mj. tím, že český horník je snad poslední v Evropě, který nemá nárok na dřívější odchod do starobního důchodu. Požadavek hornických odborů na plošné zavedení dřívějších důchodů pro všechny hlubinné horníky podpořili i karvinští radní. Primátor Tomáš Hanzel (ČSSD) tvrdí, že je to legitimní požadavek. „Předčasné důchody si s ohledem na obtížnost práce v hlubinném dole zaslouží všichni horníci. Zatím to platí jen pro vymezenou skupinu. Věřím, že to nakonec vláda schválí," řekl primátor.

Přiznal, že pro něj byla velkým rozčarováním debata na zasedání vlády v Moravskoslezském kraji, kde byla tato otázka zase odložena a kde ministři za hnutí ANO řešili, pro koho vlastně horníci pracují a jestli vůbec něco udělali pro tento stát. „To mi přišlo naprosto nehorázné, ti lidé tvrdě pracují, aby uživili své rodiny, daně odvádějí státu," říká Tomáš Hanzel.