Předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička řekl, že důvody rozšíření stávkové pohotovosti jsou podobné jako na Dole Paskov, kde byla vyhlášena už v úterý. "Hlavní je to, že nejsou žádné fundované informace. Myslím si, že až dostaneme byznys plán, tak ty důvody pominou," řekl.

Odbory podle něj také žádají sociální program pro propouštěné horníky. Byl hlavním důvodem stávkové pohotovosti na Paskově. Odboráři požadují jeho schválení a rozšíření na všechny doly OKD. Na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku začne útlum zřejmě již letos. OKD tam má necelých 1700 kmenových zaměstnanců.

Sociální program se týká i zvýšení odstupného podle odpracovaných let. V roce 2013, kdy OKD poprvé oznámila uzavření Paskova, zaručoval program horníkům s 16 a více odpracovanými lety až dvanáctinásobek platu. Průměrný hrubý plat v celé OKD byl loni 34.000 Kč. Poté, co se firma dohodla se státem na pokračování těžby, byl sociální program pozastaven.

"Rozšíření stávkové pohotovosti na všechny doly v OKD rozhodně není pozitivním impulsem nejenom vůči našim novým vlastníkům, ale už vůbec ne vůči našim zákazníkům a dodavatelům," řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Vedení společnosti podle něj navrhlo odborářům pravidelné schůzky.

Vládní zmocněnec Jiří Cienciala řekl, že vyhlášení stávkové pohotovosti je logickým vyústěním situace. "Zaměstnanci mají obavy o svou budoucnost. Jak na sněmu zaznělo, chtějí konečně vědět, jak, kdy a jaké změny je čekají. Věřím, že to přispěje pozitivně k zintenzivnění jednání o dalším vývoji v OKD a řešení dopadů na region," řekl Cienciala.

I s pracovníky dodavatelských firem v OKD pracuje asi 12.000 lidí, podle představitelů Moravskoslezského kraje jsou však v regionu ohroženy další tisíce míst v návazných profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73.500 lidí.

Ztrátová těžba

OKD má existenční problémy, těžba je pro firmu kvůli klesajícím cenám uhlí ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Firma oznámila, že kromě Dolu Paskov připravuje i zavření karvinských dolů Lazy a Darkov. Podle mluvčího OKD by se ale na karvinských dolech v nejbližších dvou letech nemělo nic měnit.

"Vedení OKD teď musí připravit byznys plán na léta 2016 - 2017. Prioritním úkolem bude vyřešení situace na Dole Paskov. Ostatní karvinské části prozatím nebudou řešeny," řekl Čelechovský.

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Její vlastník NWR má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Firmu definitivně opustil Zdeněk Bakala, který v ní působil od roku 2004.

"Jsme připraveni jednat s vládou i dalšími zainteresovanými stranami, protože situace okolo OKD na severní Moravě je vážná. Věříme, že současný postoj vlády, tedy že k jednání dojde až po převodu akcií, se změní s ohledem na příslib uskutečnění převodu v očekávaném termínu," sdělil mluvčí AHG Roman Pařík.