Akciová společnost Hutní montáže, firma ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group, se tak vrátí k pracím na nizozemských průmyslových závodech a elektrárnách. „Specializované týmy montérů se do Holandska vydají už tento týden. Naposledy jsme v letech 1990 až 1992 montovali nosnou ocelovou konstrukci a technologická zařízení briketárny v Rotterdamu. O to cennější je teď objem kontraktu i jeho zaměření na energetiku. Investorem zařízení je Electrabel Nederland a stavíme opět v Rotterdamu,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Hutních montáží Miroslav Přecechtěl.

Nový projekt má hodnotu zhruba 300 milionů korun a zahrnuje montáž tlakového systému nadkritického kotle 800 MW. Je součástí generální dodávky společností Hitachi Power Europe GmbH, s níž mají Hutní montáže dlouholetou spolupráci. Pro téhož odběratele ostravská montážní společnost z vítkovické skupiny pracovala a pracuje na obdobných projektech v německém Walsumu a Wilhelmshavenu. V Holandsku budou Hutní montáže pro svého klienta a investorskou společnost Electrabel Nederland montovat až do konce února 2012.

Holandský kontrakt předpokládá, že Hutní montáže nasadí postupně více než stovku svých specializovaných pracovníků. Na stavbu společnost „vyveze“ také čtyři autojeřáby s nosností od 80 do 200 tun. „Na pracoviště ale odjedou až poté, kdy projdou velmi přísnou technickou kontrolou holandského inspektorátu práce. Stejně tak bude tímto orgánem přezkoušena i obsluha našich jeřábů,“ podotkl generální ředitel Přecechtěl. Hutní montáže jsou podle něj také připraveny zřídit v Nizozemském království stálou provozovnu. Hutní montáže zaměstnávají přes 800 lidí. Jejich roční tržby loni dosáhly výše zhruba 1,2 miliardy korun.