Firma už v Nošovicích na Frýdecko-Místecku staví halu na výrobu převodovek, lisovnu, svařovnu a montážní haly. Automobilka chce zahájit zkušební provoz v březnu 2009. Zatím firma nashromáždila více než 4000 žádostí o zaměstnání. Zaměstnat by měla postupně až 3500 lidí.

"Získat stavební povolení na lakovnu bylo asi nejsložitější, protože lakovna je místo, kde by teoreticky mohlo dojít k nějakému ekologickému problému. Intenzivně jsme to konzultovali s Pivovarem Radegast. Pivovar měl jediné obavy ze sladovny, ale parametry lakovny jsou takové, že žádná kontaminace nehrozí," upřesnil Vaněk s tím, že právně platné je povolení pro stavbu lakovny od 16. května.

Automobilka podle něj také očekává, že během několika týdnů jí úředníci povolí stavbu infrastruktury v areálu závodu včetně zkušební dráhy. Na podzim by mělo být vydáno poslední stavební povolení pro administrativní budovu, kde by celá administrativa a management měly vládnout od července 2008.

Podle Vaňka Hyundai pokračuje i v náboru pracovních sil. Vybírat si může z více než 4000 žádostí o zaměstnání. "Přibližně 300 žádostí přišlo ze Slovenska a několik desítek také z Polska, naprostá většina je z bezprostředního okolí v Moravskoslezském kraji," řekl Vaněk. Přibližně polovina uchazečů chce pracovat přímo ve výrobě. Zatím pro automobilku pracuje asi 110 manažerů a administrativních pracovníků, z toho 70 Korejců. Firma slíbila, že do roku 2011, kdy by výroba měla mít plnou kapacitu 300 000 vozů pro evropský trh, bude zaměstnávat až 3500 lidí.

Vaněk připomněl, že minulý týden získal Hyundai souhlas Evropské komise s investičními pobídkami 111 milionů euro (přibližně 3,1 miliardy korun). Pobídky jsou určeny na výkup pozemků, daňové úlevy a velká část na tvorbu pracovních míst a rekvalifikací. O investiční pobídky Hyundai žádal český stát loni na podzim. Pobídky v takové výši ovšem podléhají schválení Evropské komise. "Jsou určeny pouze pro občany zemí EU, což se netýká Ukrajiny," zdůraznil Vaněk.

Výstavu nového výrobního závodu v Nošovicích zahájila největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor minulý měsíc. Do závodu pod Beskydami firma investuje 1,1 miliardy eur (asi 31 miliard korun).