Úplně první vizi ohledně zatraktivnění oblíbeného beskydského kopce představili architekti Zdeněk Liška a Václav Kocián z architektonického studia KLAR. Tu kraj oslovil se záměrem o proměnu veřejného prostoru Lysé hory v atraktivní, přívětivé a funkční místo. Dvojice architektů v rámci své prezentace poukázala na problémy, se kterými se vrchol v současné době potýká.

Zákrok zdravotnických záchranářů v Bílé v Beskydech, kde se ve středu 29. července 2020 vážně zranil dětský cyklista po pádu.
Patnáctiletý cyklista se vážně zranil v Beskydech. Spadl v bikeparku

„Lysá hora dnes není pouhým vrcholem, ale lze ji vnímat jako nahodile urbanizovaný celek několika budov, které zde byly realizovány v horizontu posledních 150 let. Každá stavba či parcela má svého majitele, což s sebou nese různorodost řešení mobiliáře, navigačního systému, reklamy a povrchů v přilehlých venkovních prostorech. Našim cílem bylo v úvodním setkání poukázat na problematiku a shrnout současný stav veřejných prostranství. Nastínit vhodná řešení pomocí referenčních příkladů v našich zeměpisných šířkách či ve světě,“ zmínil architekt Zdeněk Liška.

Podívejte se na krásy Lysé hory a okolí v chladivé zimě

Prioritami proměny by se pak mělo stát řešení prostoru kolem ‚hladicího‘ bodu, který je nejnavštěvovanějším místem na hoře a zasloužil by si důstojnou transformaci. Inspiraci berou architekti například u nedávno přestavěné Ivančeny.

„Lysá hora je častým cílem turistů i obyvatel našeho kraje a zaslouží si změny, které povedou ke krásnějším výhledům do okolí a příjemnějšímu pobytu. Kraj je připraven podpořit změny, na kterých bude panovat shoda, a já osobně velmi vítám snahu o to, aby veřejný prostor na Lysé hoře ožil, zkrásněl, a hlavně dobře fungoval pro všechny, kteří na ni vyrazí,“ doplnil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

K TÉMATU

Královna Beskyd

Je nejvyší v celém pohoří a tak se jí ne nadarmo přezdívá "Královna Beskyd". Zajímavosti, aktuality a další informace okolo tohoto jednoho z nejatraktivnějších turistických míst v Moravskoslezském kraji nabízí i webové stránky Lysá hora.

Ilustrační foto.
Kostely nejsou jen na modlení. Diecéze rozjíždí kampaň, chce do kostelů turisty