„Jedná se o nižší počet než v loňském roce, ale i tak je třeba zdůraznit, že soutěž se koná už třetím rokem a jména přihlášených firem se rozhodně neopakují. Mezi přihlášenými pro rok 2015 je například společnost Marlenka International, přední evropský výrobce kolejové a zdravotnické techniky společnost BORCAD cz nebo strojírenská firma KOMAS. Dá se proto očekávat, že ani v letošním roce nebude hodnocení pro odbornou porotu vůbec jednoduché," uvedla ředitelka pořádající Agentury pro regionální rozvoj (ARR) Petra Chovanioková.

„Každým rokem usilujeme o to, aby soutěž byla v něčem nová. Loni jsme otevřeli kategorii pro velké firmy a dali možnost veřejnosti, aby se prostřednictvím hlasování do soutěže zapojila. Letošní novinkou byla nominace, kdy například obchodní partneři, zákazníci a další mohli prostřednictvím formuláře sami nominovat firmu, kterou dobře znají a považují ji za inovativní. Rozhodnutí o účasti v soutěži bylo pak na samotné firmě," připomněl náměstek hejtmana Martin Sikora.

Stejně jako v předcházejících dvou letech, odborná porota hodnotí nejen nově vytvořená pracovní místa, investiční návratnost projektu, ale také rentabilitu produktu. Cílem soutěže je zviditelnit region jako oblast, kde mají inovace zelenou a kde je spousta světově úspěšných firem, které nejsou veřejnosti až tak známé.

I veřejnost se může zapojit do hodnocení

„Stejně jako v minulém roce, jsme i letos připravili veřejné hlasování. Od 29. září až do 25. října je na webu www.rismsk.cz zveřejněn seznam 20 projektů, kde si laická veřejnost může prostřednictvím svého hlasu zvolit svého favorita. Vítězná firma s nejvyšším počtem hlasů bude odtajněna i oceněna na slavnostním vyhlášení. Náhodně vybraný hlasující pak obdrží hodnotnou výhru v podobě tabletu," dodala Petra Chovanioková.

Výsledky hlasování veřejnosti i hodnocení odbornou sedmičlennou porotou budou zveřejněny 11. listopadu na slavnostním vyhlášení soutěže o inovačního oskara 2015.

V loňském roce nejvíce hlasů obdržela společnost Varroc Lighting Systems ze Šenova u Nového Jičína. Byla oceněna za unikátní osvětlení pro málosériový vůz značky Volkswagen. V rámci odborného hodnocení pak v minulém roce uspěla v kategorii malý a střední podnik společnost JAP Trading z Bystřice u Třince se svým rafinačním rotorem, druhé místo ve stejné kategorii získala společnost Kvados a třetím oceněným byla rozvíjející se softwarová firma Ave Innovation. V kategorii velký podnik zvítězila společnost Varroc Lighting Systems, druhé místo za buněčnou terapii si odnesla Fakultní nemocnice Ostrava a posledním oceněným byla společnost VÚHŽ.