„Jsem šťastný, že se nám podařilo v plánovaném termínu najít opravdu vážné zájemce o koupi výrobních částí podniku Vítkovice Power Engineering a nemuseli jsme ukončit výrobu a propustit stovky pracovníků,“ komentoval prodej ve svém tiskovém vyjádření insolvenční správce a dodal: „ Ihned po vyhlášení konkurzu na společnost VPE jsme zahájili prodejní proces. Jeho cílem bylo zachovat maximální možné množství výrobních kapacit a s tím spojená pracovní místa, což přináší rovněž pozitivní finanční dopady pro věřitele.

Podle Davida Vandrovce finální rozhodnutí o tom, kdo se stane vlastníkem těchto divizí dlužníka, posvětil i věřitelský výbor dlužníka.

Podle insolvenčního správce se naopak nepodařilo prodat závod Hard v Jeseníku, o který projevil zájem jediný zájemce.

Vítkovice - Sparta
Zdražily, přesto hlásí hokejové Vítkovice rekordní návštěvy

„V případě Hardu jsem opravdu do poslední chvíle věřil, že se podaří tento závod prodat také, byť jediný zájemce nepodal závaznou nabídku v řádném termínu. Dával ale velmi najevo, že má velký zájem Hard odkoupit a dokonce nás několikrát žádal, abychom nedávali výpovědi,“ uvedl správce s tím, že rakouský zájemce o Hard Jeseník nakonec předložil nabídku, která nebyla přijatelná pro mateřskou společnost Vítkovice, a. s., a těžko přijatelná by byla i pro samotného správce.

Ilustrační foto.
Generální ředitel Vítkovic Libor Witassek: Dělníky potřebujeme

Zájemce totiž podle Davida Vandrovce odmítl převzít všechny zaměstnance a závazky vyplývající z pracovněprávních vztahů a kolektivní smlouvy s odbory. „Zaměstnancům Hardu tak bohužel musíme dát výpovědi a výrobu v tomto závodu ukončit. Ještě se pochopitelně budeme pokoušet najít nějaké řešení, které by nakonec pomohlo pracovní místa zachránit. Jak reálná šance je na případný úspěch v tomto ohledu, si ale nedovoluji ani odhadnout,“ dodal Vandrovec. Hard Jeseník zaměstnává zhruba 150 pracovníků.

Společnost VPE je již více než rok v insolvenci, počátkem letošního srpna ji insolvenční soud poslal do konkursu.

Prázdné parkoviště u OC Avion v Ostravě. Ilustrační foto.
Ve čtvrtek bude státní svátek. Velcí obchodníci opět nesmí prodávat

„Ukázalo se, že řešení insolvence formou konkurzu je v tomto případě výhodnější. Pro investory byl proces transparentnější, což potvrdilo 14 přihlášených zájemců. Podařilo se zachránit více než 600 pracovních míst. Celkový přínos pro věřitele, který je tvořen kupní cenou a úsporou vzniku dalších zapodstatových pohledávek, pak činí zhruba 200 milionů korun.

Celou dobu jsme vedli velmi otevřený a konstruktivní dialog s představiteli odborů, což bezesporu k úspěšnému prodeji rovněž napomohlo“, uzavřel vyhodnocení prodejního procesu Vandrovec.
Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) patřila v minulosti do vítkovické strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group.

Pes husky - ilustrační fotografie.
Peníze do Turecka dorazily, pes do Ostravy už nikoliv