Přestože Stanislav Fulneček má letos už 73 let a ve firmě, kterou předal synovi, má spíše poradní hlas a plní funkci nákupčího, byl to právě on, kdo ji po revoluci s bratrem-dvojčetem v roce 1992 založil. Začínali s vodou a topením, brzy si ale s masivní plynofikací v okolí udělali zkoušky a do portfolia přidali i plyn. Díky zásadě nikoho neodmítnout a umění komunikace si vybudovali širokou síť klientů a od založení neměli problém se zakázkami. A to i proto, že rodinnou firmu nenafoukli do nezvladatelných rozměrů.

„Důležitá je v tomto řemesle komunikace s lidmi. Byť je jejich situace někdy špatná, nesmíte jim to dát zcela najevo a brát každou situaci tak, že jim chcete pomoct. To je nejdůležitější. I díky tomu si nás lidé oblíbili,“ těší Stanislava Fulnečka, známého v okolí jako „Stáňu“.

Historky

S bratrem postupně přibral jednoho i druhého syna, dalšího Fulnečka ze vzdálenější rodiny a také syna od švagrové, čímž popřel, že by se zaměstnanec této firmy musel bezvýhradně jmenovat Fulneček. A když bylo práce příliš hodně, přibrali i několik brigádníků.

Stanislav Fulneček, zakladatel instalatérské a topenářské firmy Fulneček.Stanislav Fulneček.Zdroj: Deník/Petr JiříčekNa jméno Fulneček vzpomínají s úsměvem například ve škole ve Stonavě, kde svého času potřebovali instalatéry na větší zakázku. „Tamní ředitel nám domluvil obědy v jídelně, a když jsme poprvé šli a hlásili se Fulneček, Fulneček, Fulneček, Fulneček a pátý byl taky Fulneček, výdejní se nás ptala, jestli si z ní děláme srandu,“ směje se ten „první“ Fulneček.

Když však musel v roce 2013 ze zdravotních důvodů řemeslo předat synovi a celý rok na práci ani nepomyslet, poznali jej také ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Jednou se mě sestra na onkologii ptala: ‚Pane Fulneček, řekněte mi, co děláte. Na vás se tu ptá tolik lidí, že to jsem ještě nezažila!‘“ směje se řemeslnická celebrita.

Klienta nesmíte odbýt

Tohoto statutu získal díky tomu, že nikdy nehleděl na čas.

„Ať bylo ráno, nebo osm večer a šlo o akutní havárku, nebo jen špatně napuštěné topení po výstavbě, ke kterému už se samozřejmě realizační firma postavila zády, nikdy jsme, pokud to jen trochu šlo, neodmítli. Kdo chce začít podnikat, nesmí hledět na čas. Zaměstnanec ano, ale ten kdo firmu vede, ne. Člověk nesmí mít pocit, že jste ho odbyli,“ popisuje Fulneček, jakým heslem se firma předaná synovi, ale vedena na stále stejných principech, řídí.

Přestože dnes podnikatelé mnohdy říkají, že znovu už by v dnešní době nezačínali, Stanislav Fulneček by neváhal! „Práce jako taková je hodně těžká, přestože její způsob je dnes i díky mědi úplně jiný. Mnohdy jsme dělali topení pátek, sobota, i přes noc, a když se v neděli zatopilo a začala vonět barva, byl to nepopsatelný pocit. A ten bych mohl zažívat zas a znovu,“ míní muž, podle něhož je dnes instalatérských firem velká spousta, problém je podle něj kvalita.

„Do řemesla se nacpala spousta zámečníků a dalších původně jiných řemeslníků a kvalita mnohdy pokulhává,“ míní ten, jehož rodina si na ní už bezmála třicet let zakládá.