Zdeněk Ďuriš ze společnosti Ekka-Gold, která obchod na Kostelní ulici provozuje, však říká, že nebudou prodejnou pro horních tisíc.

„Investiční zlato si můžete pořídit i za částky daleko nižší. Třeba jednogramový slitek investičního zlata se v současnosti prodává za ceny něco málo přes čtyřicet euro. Na druhé straně je ale zřejmé, že do investičního zlata budou chtít spíše investovat lidé, kteří mají více peněz a chtějí rozložit rizika znehodnocení svého majetku. Někdo si pořídí nemovitost, další dá peníze na termínovaný vklad, jiný kupuje akcie. Investiční zlato je další možností. A určitě, jak se ukázalo v průběhu uplynulých desetiletí, rozhodně jednou z nejzajímavěj­ších,“ vysvětluje Ďuriš a dodává, že kdyby lidé měli peníze v investičním zlatě například v době neblaze proslulé měnové reformy v Československu v roce 1953, nemuseli přijít ze dne na den o své úspory.

„Zlato navíc, na rozdíl od peněz, neztrácí svou hodnotu inflací. Některé statistiky uvádějí, že euro od svého zavedení v roce 1999 už ztratilo 55 procent své kupní síly. Investiční zlato je navíc likvidnější. Když jej někdo chce prodat a získat hotové peníze, je to otázka několika desítek minut. Přijde do obchodu s investičním zlatem, kde mu je odkoupí a dostane peníze,“ dodal Ďuriš. Podle něj na rozdíl od běžného zlata, například prstenů, šperků a dalších cenností, není investiční zlato zatíženo daní z přidané hodnoty. Navíc investiční zlato může být ve formě mince. „Tou sice v běžném obchodě nezaplatíte, ale v každé alespoň trochu lepší bance za ni dostanete odpovídající sumu peněz. A to platí po celém světě,“ doplňuje Zdeněk Janoško z Ekka Gold.

>> Jak vypadá investiční zlato?

Už zmiňovaný jednogramový slitek je zalisován do speciální karty. Je veliký zhruba jako SIM karta do mobilního telefonu. Kilogramový slitek už připomíná menší cihličku velikosti mobilu.
>> Jak poznáte pravé a kvalitní investiční zlato?

Na každém kousku investičního zlata nebo minci je uvedena jakostní třída a číslo slitku. „Pokud třeba položíte kilogramový slitek investičního zlata na váhu, měla by ukazovat 999,9 gramu. Je to díky specifické hustotě zlata. Pokud je váhová odchylka větší než dvě až tři tisíciny gramu, může to signalizovat, že něco není v pořádku,“ dodal Ďuriš.