Kdyby dělali to, co je jejich pracovní náplní a dodržovali padni komu padni, mohlo by to vypadat úplně jinak. Když ale korupce kvete v parlamentě, tak jak to má vypadat ve státě," říká v úvodu dotazníku Ivan Kolenčiak.

Vybral jste si obor svého podnikání náhodou, nebo cíleně?

Obor elektro slaboproud, kterým se zabývá naše firma, mne provází už od učňovských let a dále i na střední průmyslové škole a zároveň je to můj koníček.

Kolikrát už jste měl chuť s podnikáním praštit, a proč?

Zatím ani jednou, ale jsem znechucen našim státním aparátem, jak podráží nohy malým a středním podnikatelům. Nemá cenu to rozebírat, protože každému vadí něco jiného.

Dá se u nás už domluvit obchod podáním ruky, nebo důvěra mezi podnikateli ještě taková není?

Podání ruky bohužel u nás nestačí a někdy i smlouva vám nezajistí splnění podmínek stanovené ve smlouvě. Je hodně podnikatelů, který počítají s tím, že náš soudní systém je bezzubý a proto si dovolují neplnit své závazky bez úhony.

Co by vám jako podnikateli nejvíce pomohlo či usnadnilo podnikání?

Kdyby státní aparát dělal to co je jeho pracovní náplň a dodržoval padni komu padni. Když korupce kvete v parlamentě, tak jak to má vypadat ve státě.

Jaká vlastnost je pro podnikatele nejdůležitější?

Myslím si, že v dnešní době je to hlavně o štěstí jako takovém. Dále houževnatost a dravost.

Vzhledem k vašemu věku je to otázka ještě trochu předčasná. Přesto, uvažoval jste někdy, co se s vaší firmou stane, až se rozhodnete v ní skončit? Uvažoval byste třeba o tom, že ji předáte potomkům, vychováte si nástupce nebo ji prodáte?

Vzhledem k mému věku je samozřejmé, že na to musím myslet. Měl jsem štěstí, takže ve firmě pracují moje děti, které jsou seznamovány s chodem firmy, problematikou, potřebami a tak se připravují na převzetí firmy pod svá křídla. Já samozřejmě chci ve firmě i po odchodu do důchodu nadále pracovat.

VIZITKA: Ivan Kolenčiak

Zakladatel společnosti EIKO s. r.o. je ženatý a má dvě děti.

Absolvované studium: absolvent střední průmyslové školy.

Věk: 56 let

Začátek podnikání: 1991