„Vymetat a stáčet med budu příští pondělí," dodal sympatický důchodce, který chová jedenáct včelstev. Představa, že bych poprvé mohl být u toho, když se stáčí med, je lákavá. „Byls už v palírně, v pivovaru, při práci si viděl i pekaře či havíře. Tak proč by ses nepodíval na medobraní," řekl jsem si a kývl na pozvánku včelaře.

Povídání na dálku

Včerejšek měl Ivan Korba v kalendáři zaškrtnutý jako den medobraní. Což hodně zjednodušeně obnáší vymetání pláství s medem, jejich přenesení do medometu a stáčení. Je pondělí, krátce po desáté hodině. S fotografem postáváme u branky do zahrady. Paní Korbová na nás z okna domu volá, ať jdeme dolů, že je otevřeno a že manžel už začal s medobraním.

Sympatický včelař je trochu vážnější než jindy. To ale proto, že má plno práce. Husím brkem smetává z pláství včely do rojáčku, což je nádoba, kde musí chvíli zůstat, než jim včelař dá čisté plástve. Kolem včelaře se to rojí včelami, a tak se raději ptám ze vzdálenosti několika metrů. Až k němu se mi nechce, fotograf ale musí, aby udělal pěkné fotky.

„Pojďte za nama i vy, nic vám neudělají, já mám klidné včelky," láká mě Ivan Korba a když vidí, že se mi přímo do roje moc nechce, usměje se, a já na něj spouštím palbu otázek takzvaně na dálku: „Jak poznáte, že jsou plástve plné? Když říkáte, že plástve jsou zavíčkované, jak je otevíráte? A jak z nich dostáváte ten med?"

Včelař pokračuje v práci, smetává včelky z pláství a vysvětluje: „Když včelky přestávají lítat, tak je zřejmé, že už nanosily do pláství dost nektaru a zahustily jej. To dělají tak, že jedna předává nektar druhé a ta další a tak dále. Pak včelky plástve zavíčkují. To už je pro včelaře signál, že nastal čas na vymetání pláství a stáčení medu," vysvětluje trpělivě včelař. Na naši prosbu pak bere jednu plástev a míříme zahradou nahoru, do dřevěné chatky, kde pan Korba med stáčí.

Letošní druhá snůška je lepší než ta první

Plástev dává do medometu, válcovité nádoby. Plástve se v nádobě otáčejí a z trubičky v její spodní části už pak vytéká do nachystané nádoby med. „Tak to je všechno," vysvětluje Ivan Korba a říká, že včelky, které setřepal z jejich původních pláství, hledají, kde by se usadily. Tak jim musí nachystat plástve nové.

„Ta dnešní snůška je letos druhá a také poslední. Letos je ta druhá snůška lepší než ta první. Určitě," míní Ivan Korba, který už včelaří zhruba pětačtyřicet roků.

Jak dodává, druhá snůška bude letos u něj poslední. Vše další, co si včelky v průběhu dalších týdnů nasbírají, už budou mít pro sebe na zimu.