To jsou hlavní kroky, které navrhují ekologické organizace. Zástupci Hnutí DUHA, Čisté nebe a Centra pro životní prostředí a zdraví zveřejnili své návrhy na včerejší tiskové konferenci v Ostravě. Ta se uskutečnila den před dnešním zahájením mezinárodní ministerské konference Světové zdravotnické organizace (WHO) o životním prostředí a zdraví v Ostravě.

„Kotle i kotlíkové dotace jsou dobrým nástrojem k nižšímu znečištění ovzduší, ale ve své současné podobě řeší problém jen částečně. Finanční program na jejich výměnu by měl pokračovat zrychleným tempem a zvýšit nároky na emisní standardy podporovaných zařízení. Finanční podpora by měla být dostupná i pro penzisty, lidi na venkově a další sociálně potřebné občany," vysvětlil Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA.

Expert Centra životního prostředí Miroslav Šuta uvedl, že znečištění ovzduší je nejvýraznějším zdravotním faktorem životního prostředí jak pro obyvatele Evropy, tak pro občany České republiky.

„Dochází jím k předčasným úmrtím zejména na nemoci srdce a cév, jako jsou infarkt myokardu nebo mozkové mrtvice. Zároveň zvyšuje počet dýchacích onemocnění, včetně rakoviny plic. Nové výzkumy ukazují také negativní vliv znečištěného ovzduší například na imunitní nebo nervový systém," upřesnil Miroslav Šuta.