„To fakticky znamená, že se co do rozhodovacích pravomocí stává nejvýše postavenou osobou klíčové společnosti skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG). Dozorčí rada v takzvaném německém modelu rozhoduje o složení představenstva a společnost celkově ovládá.

„Je to posílení, nikoli ústup do pozadí. Nikdo za mě nepřebírá řízení společnosti ani křeslo generálního ředitele," komentoval Jan Světlík.

Jak doplnil, společnost v loňském roce přešla na takzvaný německý model, kde dozorčí rada volí a odvolává představenstvo. Dozorčí rada se tedy stala nejvýznamnějším orgánem společnosti. V dozorčí radě s Janem Světlíkem starším zasedají Liběna Světlíková a Tomáš Hladký.

„Třetím členem dozorčí rady byl původně Jan Světlík mladší (36), který ale ve stávajícím modelu řízení přechází o příčku níže – tedy do představenstva. Představenstvo bude nově působit ve složení: předseda představenstva Jan Světlík mladší, místopředseda představenstva Jerzy Koscielniak a Jiří Skuhra, obchodní ředitel skupiny, který jako člen představenstva nahradil Jiřího Michálka, šéfa pro strategii," doplnila mluvčí strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

Podle ní se tak na vedení vítkovického holdingu nic nemění, z pozice klíčového vlastníka skupinu ovládá i řídí Jan Světlík starší. Ten je také majitelem 90 procent akcií společnosti Vítkovice Holding.

Valná hromada také schválila konsolidovanou účetní závěrku společnosti za rok 2014, ve které jsou konstatovány tržby ve výši 16,55 miliardy korun, provozní zisk zhruba 1,22 miliardy a čistý zisk bezmála 399 milionů korun.