„Do Jeseníku vždy přijíždím strašně rád. Těším se na to, že můžu být mezi Jeseničáky, Lipováky, Vápeňáky, Žulováky. Prostě s tímto krajem, kde je tak nádherná voda, která léčí ve zdejších lázních," řekl přítomným na Masarykově náměstí Vincenz Priessnitz, kterého ztvárnil jeden z místních ochotníků.

Zakladatel zdejších lázní divákům léčivou sílu vody předvedl názorně. Válečnému vysloužilci uzdravil jeho staré zranění z války. „Vědci objevili, že lidské tělo se skládá z větší části z vody. My vlastně léčíme vodu vodou," poznamenal ke svým proslulým metodám.

Novou sezonu zahájili představitelé Jeseníku spolu s hosty z partnerských měst a zástupci Priessnitzových léčebných lázní. Předseda představenstva lázní Vladimír Odehnal připomenul komplikovanou situaci, ve které se české lázeňství nachází. Ačkoli jesenické lázně jsou na hlavní sezonu z velké části obsazeny, ani jim se nevyhnul pokles hostů vyvolaný novým indikačním seznamem pro lázeňskou péči.

„V současné době probíhá a na půdě zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bude probíhat diskuse na téma zmírnění některých dopadů této vyhlášky. Myslíme si, že české lázeňství má své nezastupitelné místo v systému léčebně zdravotní péče zdravotního systému České republiky," řekl Odehnal.

Zahájení sezony, to byla především zábava. Hudební a zábavný program organizátoři připravili jak v centru Jeseníku, tak na hřišti v lázních až do večerních hodin. Součástí nejvýznamnější akce roku v Jeseníku bylo také předání čestného občanství Vladimíru Vraňovskému.

„Jeseníky se mi natrvalo vryly do srdce a nezapomínám na ně," svěřil se Vraňovský, který jako hudebník a pedagog v Jeseníku působil.