Téměř vyprodáno má na Vánoce a Silvestra hotel Červenohorské sedlo. „Blížíme se k devadesáti procentům naplněnosti, což prakticky znamená vyprodáno. Ne vždy se podaří obsadit pokoj ideálně. Když je například čtyřlůžkový, ne vždy se v něm ubytují čtyři lidé,“ řekl jednatel hotelu Martin Dubský.

Určité kapacity na konec roku nicméně hotel třetí listopadový týden volné měl. „Nějaké mezery tam jsou. Poslední místa jsme otevírali teprve nedávno. Prodáváme balíčky, ne pobyty na jednu noc. Tentokrát jsme začínali týdenními pobyty 26. prosince až 1. ledna a postupně zkracujeme. K dispozici jsou kratší pobyty,“ doplnil Martin Dubský.

Vánoce ve Velkých Karlovicích
Vánoce na horách v Beskydech? Pro turisty stále oblíbenější možnost

Během Vánoc i Silvestra jsou v provozu lázně ve Velkých Losinách s Wellness hotelem Diana. V Termálních Lázních Velké Losiny nabízí jak vánoční, tak silvestrovské pobyty, ve Wellness hotelu Diana pobyty silvestrovské.

Poslední volná místa

„O vánoční pobyty je velký zájem, hosté často rezervují místa již rok dopředu, hned po skončení jejich předešlého vánočního pobytu, což nás velmi těší. Pro silvestrovské pobyty máme ještě poslední volné kapacity k dispozici,“ uvedl jednatel Termálních lázní Velké Losiny Martin Plachý.

Vánoční tramvaj pro Ostravu, listopad 2023.
FOTO: Kde můžete nastoupit? Ostravská vánoční tramvaj vyjela do ulic města

Více než čtyřpětinovou obsazenost má na přelomu roku také penzion Kovárna. Jeho provozovatel Josef Sekula však poznamenává, že lidé s rezervacemi letos dost váhali.

„Po covidu je to takové slabší. Vše se změnilo. Lidé spíš čekají, jaký bude víkend, jestli bude hezky, jestli vyjedou. Všechno řeší na poslední chvíli. Pět, deset let zpátky už bylo v září všechno vyzálohované a obsazené, dnes jsou před Vánocemi ještě nějaké pokoje volné,“ řekl.

Podle jeho mínění stojí za proměnou chování návštěvníků nedostatek peněz mezi lidmi i klimatické změny. „Normální lidé, kteří jezdívali, už moc nejezdí. Raději jedou na lyže do Rakouska. Tady není přes Vánoce moc co dělat. Sníh tu už nebývá. Kdo si chce užívat Vánoce na sněhu, musí jinam,“ konstatoval Josef Sekula.

Na Šeráku hlásí vyprodáno

Vyprodáno má na přelomu roku Chata Jiřího na Šeráku. „Přes Vánoce máme zavřeno. Od 28. prosince k nám přijede velká skupina, takže silvestrovské pobyty máme plné. Na 26., 27., když někdo přijede na jednu noc, ještě nějaká místa volná jsou,“ popsala Veronika Mlejnková.

Autobusy společnosti Arriva Morava. Ilustrační foto
Dopravce zruší část autobusů mezi Ostravou, Jeseníkem a Krnovem

Asi největší romantiku mohou lidé zažít na některé z horských loveckých chat. Strávit přelom roku daleko od civilizace na místě bez elektřiny a mobilního signálu je stále ještě možné. Arcibiskupské lesy a statky mají v nabídce v Jeseníkách a Rychlebských horách 24 chat a některé jsou stále ještě volné.

„Lovecké chaty společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc pronajímá i ve vánočním a silvestrovském čase, ale ne všechny chaty jsou v tomto období na našem e-shopu k dispozici. Pokud by někdo chtěl zažít zimní romantiku v období Vánoc a Silvestra přímo v lese v Jeseníkách, může si v současné době vybrat ještě ze čtyř chat,“ sdělila mluvčí společnosti Lenka Volfová.