Mluví o možných sociálních rizicích, nejasném scénáři dalšího vývoje ve firmě a malém vlivu státu jako garanta poklidného útlumu hornictví na Karvinsku.

Považujete insolvenci za dobrý krok?

Prosazoval jsem jiné řešení, založené na dohodě všech zainteresovaných stran na postupném a řízeném útlumu těžby s ohledem na sociální dopady. Insolvence v případě takového kolosu s takovými sociálními, technickými a bezpečnostními riziky podle mého názoru nemá a ani nemůže mít žádný jasný scénář a stát bude mít na něj jen minimální vliv. Já osobně mám z toho velké obavy.

Jak vidíte šanci propuštěných horníků sehnat v regionu novou práci?

Jiří Cienciala.

Je určitě dobře, že se vláda snaží hledat už předem práci pro horníky, kteří budou propuštěni. Šance tady je, bude záležet na kvalifikaci a ochotě propuštěných. Ale problém je v tom, že půjde jen o desítky, možná stovky horníků, kteří získají novou práci. Tisíce pracovních míst pro horníky zatím nemáme.

Měl by podle vás stát jednat o participaci na budoucím provozu OKD, popř. firmu odkoupit?

Jsem přesvědčen, že by stát měl pomoct udržet těžbu tam, kde to bude ekonomicky únosné. Protože udržet pracovní místa bývá obvykle levnější než vytvářet nová, stavět nové závody v režimu investičních pobídek apod. Finanční pomoc ale musí být pro stát bezpečná, například ve formě státní půjčky, státní garance, intervence apod. Záležet bude na ochotě státu.