Zdroj: REGIOLidé tu dnes bez problémů proudí oběma směry. Za nákupy, na návštěvu, do zaměstnání. Vydají‑li se za turistikou, krásy sousedních regionů jim pomáhá objevovat například projekt Hravé pohraničí. 

Ale i když se Moravskoslezský kraj má čím pyšnit, cestovní ruch není zrovna jeho specialitou. V žebříčku intenzity cestovního ruchu agentury CzechTourism za rok 2021 figuruje na chvostu, přesněji na 12. ze 14 příček. Nicméně podle dat krajské agentury cestovního ruchu Moravian‑Silesian Tourism návštěvnost regionu roste a na některých místech dokonce překonala čísla z dob před pandemií koronaviru.

Aby Moravskoslezský kraj přilákal ještě větší množství lidí a podpořil i spolupráci s polskými sousedy, spolu se sdruženími, městy a dalšími aktéry využívá evropské peníze. Umožňuje jim to dotační program Interreg, který má pomoci se sbližováním Evropanů napříč hranicemi. Vznikají tak projekty, díky nimž mohou turisté nová místa objevovat. 

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian‑Silesian Tourism
Moravskoslezský turismus je po koronaviru zpět na rekordních číslech

„Velmi nás těší, že návštěvnost u většiny památek roste. Je vidět, že region Severní Morava má opravdu co nabídnout. Snažíme se ale lidi lákat nejen do turisticky nejoblíbenějších míst. Naším cílem je jejich zájem rozprostřít napříč celým regionem. A k tomu využíváme naše projekty,“ uvedl jednatel MS Tourism Petr Koudela. 

Jedním z těchto projektů je již zmíněné Hravé pohraničí, interaktivní webová mapa, která mimo jiné láká na arboreta, archeoparky, galerie či cyklostrasy. Turistům nabízí celkem 57 míst. A tak jako projekt stírá hranice, stírá i případnou jazykovou bariéru. Na vybraných místech, která jsou v mapě zanesena, jsou návštěvníkům k dispozici audioprůvodci v češtině a polštině.

Podobně se lidé mohou díky webové mapě vydat i po stopách industriálních míst. „Sesterský“ web nazvaný Industriální pohraničí je zavede například do ostravských Dolních Vítkovic. Ty se podle dat CzechTourismu vloni staly nejnavštěvovanějším místem Moravskoslezského kraje.

„K naší velké radosti krásy kraje v posledních letech objevuje stále více turistů nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Svědčí o tom i zvyšující se čísla návštěvnosti jednotlivých turistických cílů,“ řekl Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch. 

Tyto projekty v minulém dotačním období zafinancoval již zmíněný program Interreg. Za vznikem Hravého pohraničí stojí lehce přes milion eur, přičemž přes 853 tisíc eur šlo právě z obálky Interregu. V případě Industriálního pohraničí se jednalo o necelé čtyři miliony eur, z nichž více než 3,2 milionu eur přispěly evropské dotace.

Rozhledny i poutní stezka 

Novodobé „turistické mapy“ se při rozvoji cestovního ruchu osvědčily a regiony je nyní chtějí ještě vylepšit. Opět jim s tím pomůže program Interreg, který pokračuje i v dotačním období 2021 až 2027 a pro česko‑polskou přeshraniční spolupráci je v něm k dispozici více než 166 milionů eur.

Vše je však teprve na samém začátku. V tuto chvíli jsou otevřeny výzvy, do nichž se mohou žadatelé o evropské peníze se svými projekty hlásit.

„Výzvy jsou vyhlášeny a první projekty budou teprve hodnoceny a schvalovány,“ řekl Dan Vejrosta ze Společného sekretariátu Česka a Polska. 

Jak ale pro EURACTIV.cz potvrdila projektová manažerka MS Tourism Maryla Hradilová, program Hravé pohraničí rozhodně nekončí. „Na tento program plánujeme navázat novým projektem, který bude v propagaci Hravého pohraničí pokračovat. Rádi bychom ho také rozšířili o další linii, nové partnery a atraktivity,“ přiblížila plány Hradilová.

Propojení pohraničních oblastí má podpořit i budování dalších turisticky atraktivních míst. Už v minulém dotačním období takto začala města na obou stranách státní hranice stavět rozhledny a vytvářet tak takzvanou Silesianku – stezku rozhleden a vyhlídkových míst v regionu.

„Tento projekt byl podpořen v rámci Interregu ČR v období 2014–2020 a předpokládá se jeho pokračování,“ popsala mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Vedle rozhleden pak v budoucnu propojení sousedních regionů doplní ještě cyrilometodějská poutní stezka, která se má v rámci nově plánovaného projektu rozšířit i do Polska.