„Jestli se mi něco nepovedlo, tak je to dnešní stav Bredy. Strašně moc, moc mě to štve,“ vyjádřil se naší redakci. Současně tvrdí, že shání v Praze peníze na opravu budovy. „Je to o ekonomice, o penězích. Byl bych rád, kdyby Breda byla opravena za cizí kapitál, ale zůstala v mém vlastnictví,“ pokračoval Kolek a dodal: „Ta situace není dlouho udržitelná, a pokud by se Breda musel zavřít, zavřu ho já.“

Do hry před časem vstoupila developerská společnost Develon, která staví v areálu bývalého pivovaru Zlatovar své nové obchodně-společenské centrum. Ta chtěla od Kolka sousední obchodní dům Breda koupit, zrekonstruovat a propojit se svým centrem. Ostatně už to, že developer zakoupil značku Breda & Weinstein, předznamenávalo jeho snahy.

Právní situace kolem objektu je však tak složitá, že si podle lidí obeznámených se situací na jejím řešení vylámal zuby tým právníků. „Kolek developerovi navíc vzkázal, že mu Bredu stejně neprodá,“ sdělil naší redakci důvěryhodnýzdroj. Kamil Kolek však tvrdí, že takto kategorický není a na prodej neříká ano, ale ani ne. „Situace je sice právně velmi složitá, ale také řešitelná. Možných je více variant řešení,“ podotkl podnikatel, který nyní žije na zámku ve Štáblovicích.

Develon svůj zájem o Bredu potvrdil. „Ano, o akvizici obchodního domu Breda jsme s panem Kolkem dlouhou dobu jednali. Právní a ekonomická situace kolem této nemovitosti je velmi komplikovaná,“ přiznává marketingový manažer společnosti Petr Utěkal. Připouští, že nemovitost může být pro firmu i nadále zajímavá. Plánovali využít její první suterén, přízemí a mezanin jako vysoce prestižní obchodní prostory a vyšší patra jako kancelářské prostory.

„Akvizice značky Breda & Weinstein byla pro nás podmínkou pro akvizici areálu zchátralého pivovaru. Naše centrum, které nám teď staví VCES a které otevřeme 15. listopadu 2012, tuto značku hrdě ponese,“ dodává Petr Utěkal. Develon chce podle jeho vysvětlení navázat na hodnoty vyznávané zakladateli, ale v současných moderních podmínkách.

„Vnímání této značky je regionálně stále velmi silné, srovnatelné například na Zlínsku se značkou Baťa. K využití jejího potenciálu je ale potřebné spojit tuto značku s prostory a s konceptem, který odpovídá světovým standardům na počátku 21. století,“ míní manažer.

Jitka Hrušková, Zuzana Urbánková

„Pokud bude muset být Breda zavřen, zavřu ho já a nikdo jiný,“ říká podnikatel Kamil Kolek

Kdysi výstavní, nyní chátrající obchodní dům Breda bude mezi obyvateli Opavska emoce. Informace o jeho devastaci se dostaly i k pravnukovi zakladatele Bredy Norbertu Bredovi do Rakouska, který si nad stavem Bredy posteskl v našem deníku právě před týdnem. Nyní vám přinášíme vyjádření podnikatele Kamila Kolka, jemuž Breda de facto patří.

Máte kvůli Bredě výčitky svědomí?

To víte, že ano! Mám výčitky. Jestli se mi něco nepovedlo, tak je to dnešní stav Bredy. Opravdu mě to strašně moc štve, Breda je přece nejvýznamnější barák v Opavě. O to víc bych chtěl, abych to byl já, kdo ho dá do pořádku.

Komu vlastně patří? Podle výpisu z obchodního rejstříku firmě Family Business, a. s., v níž však vaše jméno nefiguruje.

Ano, této firmě Breda patří. Jde o rodinný byznys. De iure v ní nefiguruji, de facto ano.

Je pravda, že developer, který za tímto obchodním domem staví zábavní a obchodní centrum, od vás chtěl Bredu koupit, ale vy jste řekl, že ho neprodáte?

Vedli jsme společná jednání do konce loňského roku. To jsou ti samí hoši kolem Develonu. Radek Bajgar a další. Letos už žádná jednání nebyla. Je to bez výsledku. Já na prodej neříkám kategoricky ani ano, ani ne. Situace okolo Bredy je právně velmi složitá, ale také právně řešitelná. Jde o víc variant řešení.

Jak chcete Bredu zachránit?

Opravit Bredu znamená sehnat nájemníky. Je to o ekonomice, penězích. Minulý čtvrtek jsem jel kvůli Bredě do Prahy. Přál bych si, aby byla opravena za cizí kapitál, ale zůstala v mém vlastnictví. K památkám mám vztah, chtěl bych, aby genius loci toho místa zůstal zachován. Ale pokud bude muset být zavřen, zavřu ho já a nikdo jiný.

Zuzana Urbánková

Breda je v Kolkových rukách od roku 1993
Kamil Kolek koupil Bredu v roce 1993. Přišla ho na 45 milionů korun, tedy o 35 milionů méně, než byla původně stanovená cena. Stalo se tak na základě rozhodnutí úředníků, ministerstva průmyslu, které tehdy vedl Vladimír Dlouhý (ODA). Ve stejné době poskytl Kamil Kolek této straně dvoumilionový sponzorský dar. Případ šetřila policie, soud však nakonec řekl, že se ministerští úředníci neprovinili.

Firemní guláš kolem Bredy: umně zamotané klubko

Je to čtení na dlouhé zimní večery. Všechny aktivity podnikatele Kamila Kolka kolem obchodního domu Breda. Je to výlet do minulosti, napříč firmami, které kolem Bredy vznikaly a byly po čase zlikvidovány. V jejich představenstvech a dozorčích radách se opakují stále stejná jména. Nejvíce to jsou lidé nesoucí příjmení Kolek, Kolková, Müller, Müllerová (tak se jmenovala Kolkova žena Jitka za svobodna).

Tito lidé vesměs pocházejí z Kravař či Malých Hoštic. Firmy v průběhu let měnily sídla jak stěhovaví ptáci. Z Kravař do Opavy, dále do Brna a nakonec do podnikatelsky vlídnější Prahy na adresy Sokolská třída, Ovocný trh, Žižkov, Biskupský Dvůr.

A jen takový bonbonek navrch: pokud máte špatné oči, možná si ani nevšimnete, že vypuštěním jednoho písmenka spatřila světlo světa firma zbrusu nová. Tak například z akciové společnosti Parnas Traiding, vznikla akciovka Parnas Trading. A to je jen část firemního guláše kolem Bredy.

V mezích zákonů? Nejspíše ano

Vše se nejspíše děje v mezích českých zákonů, nebo chcete–li, na jejich hraně. Firmy, v nichž podnikatel Kamil Kolek figuroval, žily či žijí svým vlastním životem. Ve virtuálním prostoru mezi nimi se točí miliony dluhů splácených daňovými poplatníky. Rozmotat tak umně zamotané klubko, to je úkol pro tým chytrých právníků.

Nicméně bez ohledu na reálie a informace, které jsou běžně dostupné na internetu, architektonický skvost Breda chátrá a hrozí mu pozvolná změna v hromadu kamení. Objekt má nyní podle dostupných informací z 97 setin vlastnit firma Family Business, a. s., která sídlí na pražském Žižkově.

Mezi dalšími vlastníky figurují Barbora Josefusová a František Kolek bydlící v Kravařích na stejné adrese, dalším je Tomáš Kolek z Dolní Moravice. Každý z nich má jednu setinu. Vlastnická práva jsou ale výrazně omezena věcným břemenem a zástavním právem, které jsou na Bredu uvaleny.

Fígl na exekuce

Podle námi osloveného právníka je „rozškatulkování“ majetku v Česku běžnou formou obrany vůči zástavám a exekucím. „U nás je to normální praxe u velkého počtu podnikatelských subjektů, které si tak jistí, že je nic nepřipraví o majetek,“ říká pražský advokát, jehož jméno na jeho žádost neuvádíme.

Princip fíglu je jednoduchý. Pokud podnikatel ví, že mu jde po krku banka či jiná instituce kvůli dluhům, přepíše části svých movitostí nebo nemovitostí na své blízké či přátele, než dojde k zabavování. Stačí jen díl. Na věci totiž visí věcné břemeno. Pro vykonavatele exekuce se tak daný majetek stává takřka bezcenným. Kdo by si totiž kupoval například nějaký dům s tím, že nemůže projít chodbou, protože ta je napsaná na někoho jiného, a podobně?

Zároveň si také daný podnikatel pomůže tím, že když není majetek oficiálně napsán na něj, věřitelé na něj nemohou, jelikož je na papíře bez peněz i jiných aktiv. „Je to věc špatné legislativy. Osobně si myslím, že by se s tím dalo zatočit. Ale to je na dlouho,“ konstatuje právník na závěr.

Tomáš Pustka, Zuzana Urbánková