V Moravskoslezském kraji je Karvinská hornická nemocnice jedinou nemocnicí s touto specifickou specializací. Počet operací složitých stavů narůstá. Oproti roku 2020 jich letos chirurgové v KHN očekávají až o deset procent více. „Zřetelně nám narostly operace, ale i první záchyty závažných skolióz u dětí, což je varující,“ uvedl pro Deník primář Oddělení chirurgie páteře David Buzek.

Ministervsto vnitra doporučilo městu Karviná, aby přejmenovalo třídu Těreškovové. Navíc podle zákona nemohou ulice nést jména lidí, kteří ještě žijí.
Přijde Karviná o třídu Těreškovové? Město dostalo apel, ať ji přejmenuje

Důvodem, proč se v Karvinské hornické nemocnici objevují nově diagnostikovaní mladí pacienti s horším skoliotickým nálezem, jsou jednak koronavirové roky, jednak obecně stále častější pasivní trávení volného času bez dostatku pohybu. „Během covidu se děti hýbaly ještě méně než obvykle, neměly hodiny tělocviku, seděly u počítačů, a vynechávaly preventivní prohlídky,“ komentoval primář pro Deník současný stav, který vede až k nutnosti operace páteře.

Čtěte také

Drahý benzin? Na Karvinsku žádný problém, v Polsku je levněji. Opět

VIDEO: Krytý bazén v Karviné opět v plné kráse. Plave tu veřejnost i Kosatky

Bude z legendárního hotelu Piast v Českém Těšíně kasino? V plánu je rekonstrukce

KHN má jedno z nejmodernějších vybavení pro tento typ operací v Evropě. Jde o systém, který vyvinula německá společnost B. Braun společně s medicínskými odborníky. Umožňuje i takzvanou derotaci páteře. Tedy korekci rotace hrudní páteře patrné při předklonu. „Díky kombinaci operační techniky a implantátů můžeme operovat i opravdu velmi závažné deformity,“ uvedl primář Buzek s tím, že děti se pak zpravidla velmi rychle vracejí do běžného života.

Nejčastějšími pacienty Oddělení chirurgie páteře KHN jsou dívky ve věku od 12 do 16 let. Ne všechny musí podstupovat operaci, mnohdy stačí i konzervativní léčba, speciální rehabilitace a nošení korzetu. „U dětí, které ještě rostou, jsou ve věku před pubertou, je vždy tendence ke zhoršení stavu. Neplatí laické názory rodičů, že z toho dítě vyroste. Nevyroste, raději několik zbytečných prohlídek, než jedna zanedbaná skolióza,“ upozorňuje a radí primář.

V některých garážích v ulici Olšiny v Karviné se zabydleli bezdomovci. Srpen 2023.
VIDEO: Bezdomovci v garážích v Karviné. Trápí majitele, nepomůže ani policie

Pokud se stav neřeší, a to třeba i nutnou operací, dospěje zhruba okolo 20. roku života člověka do kritického stádia. Operace skolióz u dospělých pacientů pak patří mezi jedny z největších a nejzávažnějších výkonů spondylochirurgie (chirurgie páteře). V KHN ročně uskuteční okolo 50 operací skolióz, operace dospělých pacientů jsou i ze statistického hlediska výjimečné a počítají se na jednotky výkonů.