O to víc, pokud kafe nabízíte v centru ostravské metropole, kde o prázdninách „chcípnul pes". V tom smyslu, že Ostravané odjíždí pryč, a i když přijíždí turisté, zastaví se na frappé nebo ledovou kávu jen na venkovní zahrádku. V kavárně Kulturního centra Cooltour například loni poprvé nabídli občerstvení pod širým nebem. „Letní zahrádka k nám přilákala hosty, kteří přišli opravdu jen na kafe či drink. Většinou se u nás zastavují hlavně ti, kteří přichází na akci v Cooltouru. Fungování zahrádky se pozitivně odrazilo i na tržbách," řekla provozní Lucie Sembalová. Jejich přidanou hodnotou je podle ní nejen to, že jsou s Cooltourem spojeni, ale i nedávná rekonstrukce kavárny.

Posezení na balkóně pod slunečníky s výhledem na kostel sv. Václava nabízí v létě také Minikino kavárna. „Neustále se snažíme vymýšlet novinky. Každý týden přicházíme s jinými dorty. Ujala se i nabídka dvou pivních speciálů z menších pivovárků, ta se vždy po týdnu mění. Se stálými hosty komunikujeme přes sociální sítě a hlavně máme kino," vysvětlil Lukáš Bulanda z Minikina kavárna. Přestože fungují už osmým rokem a daří se jím čím dál tím lépe, dny jako pondělí či neděle se nálepky „slabší" nejspíš nezbaví. Hlavně ve srovnání s pátkem, kdy podnik rezervuje běžně deset stolů.

Literární kavárna Academia v centru je uzavřena. Knihkupectví věří, že brzy najde nové provozní.

V kavárně Atlantik se zase zaměřili na snídaňové menu, na které Ostravané slyší. „Ráno si u nás hosté ke kávě mohou dát croissant, nebo panini. Snídaňové menu se ujalo, proto plánujeme ranní nabídku rozšířit," prozradila vedoucí kavárny Andrea Sulovská. I tady je velkým lákadlem klub, ze kterého do kavárny zamíří až polovina návštěvníků.

Na menu láká i Picolo kafé. Hned vedle katedrály Božského spasitele otevřelo svůj interiér teprve loni. Na domácí moučník s pressem se zastavují hlavně studenti. „V březnu to bude rok, co fungujeme. Každý den připravujeme jiné domácí menu. Většinou moučník, palačinku nebo dezert a k tomu presso," sděluje majitelka kavárny Picolo Markéta Herníková. Ta se ale nejvíce obává letních prázdnin. „Každý den je pro nás překvapením, ale o prázdninách to byla bída. Otvírali jsme sice v loni na jaře, ale pokud bychom na tom byli letos podobně, vyplatilo by se mi Picolo na dva měsíce zavřít a v září znovu otevřít," dodala majitelka retro kavárny.

Po dvou letech končí

Kdo ovšem nečeká, jestli se i v létě povede líp, je vedoucí ostravské Literární kaváry Academia. Ta po dvou letech provozu před týdnem opustila prostory spojené se stejnojmenným knihkupectvím na Masarykově náměstí. „Byli jsme limitováni otevírací dobou knihkupectví. V devět ráno už jsou lidé v práci a na snídani k nám nepříjdou. Stejně tak jsme fungovali i večer, kdy jsme museli zavřít už v 19 hodin. Chodila k nám tedy spíše starší generace, proto ani komunikace přes sociální sítě neměla efekt," posteskla si Eva Chytková, která ještě donedávna chod kavárny zajišťovala. „Studentů, kteří chodí do knihkupectví nakupovat učebnice, ubývá, a my jsme žádnou větší přidanou hodnotu nabídnout nemohli. Pivo ani kino," dodala.

V době, kdy se knihkupectví Academia připravovalo na oslavu 50. výročí své existence, se jeho ostravská kavárna připravovala na své uzavření. „Je nám to líto, ale na druhou stranu věříme, že brzy najdeme nové provozovatele kavárny, kteří jí vdechnou literárního ducha," věří pracovnice knihkupectví Academia Simona Vaclavíková.