„Nejčastějším důvodem, proč si lidé půjčují peníze pro někoho jiného, je snaha pomoci osobě, se kterou mají partnerský vztah, dětem nebo kamarádům. Velmi často se ovšem setkáváme i s neznalostí finanční problematiky a přehnanou důvěrou v člověka, kterému chtěli zadlužení lidé pomoci," vysvětlila Markéta Fixová ze společnosti KRUK.

Podle ní není výjimkou, že člověk, pro kterého si jeho blízký peníze půjčil, ze vztahu odejde a zanechá po sobě nesplacené závazky, které pak zůstávají na zadlužené osobě.

JAK POMOCI A NEDOSTAT SE PŘITOM DO PROBLÉMŮ?

Pokud někdo i přes všechna rizika opravdu vážně uvažuje o možnosti vzít si půjčku pro jinou osobu, doporučují odborníci na dluhovou problematiku sepsat smlouvu o předání peněz osobě, pro kterou jsou prostředky z úvěru určeny. V případě nesplácení lze pak totiž celý případ řešit prostřednictvím občanskoprávního soudu a rozhodnutí o vrácení převzatých peněz lze vynutit i v exekučním řízení.

„Pokud nás někdo požádá, zdali bychom si pro jeho potřeby nezvali na své jméno úvěr, nejdříve bychom se měli ptát, proč si daná osoba nemůže půjčit sama. Typickým důvodem je nesplácení předchozích půjček nebo nedostatečný příjem na pokrytí nového závazku," upozornila dále Markéta Fixová.

ZKUŠENOSTI Z OSTRAVSKÉ PORADNY

Martin Gojný z ostravské Poradny při finanční tísni potvrdil, že i on se ve své praxi setkává s případy, kdy se někteří lidé zadluží, aby pomohli rodinným příslušníkům řešit jejich finanční situaci.

„Stává se, že v případě úvěrů a půjček se tato částka pohybuje i v řádů statisíců, ojedinělý případ jsem měl, kdy částka dosáhla výše 800 tisíc korun. V případě poskytnutí nemovitosti jako ručení úvěru některému z rodinných příslušníků vznikají závazky z takových smluv v řádu milionů. V těchto případech klienti sice nemají dluh, ale protože ručili svým domem či bytem, tak o něj přicházejí," varuje Martin Gojný.

Podle něj se v poradně setkává s klienty, kteří se dostávají do problémů v případech, kdy mají takových půjček více nebo měsíční splátka těchto závazků je tak vysoká, že není v možnostech klienta ji měsíčně splácet. „Potom se klienti na nás obracejí o radu, jak tuto situaci řešit. Ve většině případů při včasné reakci klienta nějaké řešení vždy najdeme," uvedl Martin Gojný.

Jak také uvedl, někteří lidé se přišli do poradny poradit ještě předtím, než se rozhodli vzít si půjčku třeba pro svého potomka.

„Ano, i tyto případy jsme už zaznamenali. Jestliže má někdo příjem zhruba dvanáct tisíc korun měsíčně a chce si půjčit v bance pro vnuka 200 tisíc korun, a přitom ví, že tento vnuk má dalších 700 tisíc korun dluhů, tak je zřejmé, že v tomto případě cesta k řešení dluhů vnuka nevede. Většina klientů však bohužel ale chodí až poté, co se zadlužili pro třetí osobu, a dostávají se tím do finančních problémů, které se chtějí pokusit nějak vyřešit," dodal Martin Gojný.