Generální ředitel Evrazu Alexandr Frolov včera uvedl, že Evraz má v plánu prodat svou divizi v Česku do konce letošního roku. Vítkovický Evraz zaměstnává zhruba 1,1 tisíce lidí, asi čtvrtina pracuje v ocelárně. O prodeji vítkovického podniku se mluví už delší dobu a přejí si ho i odboráři. „Současní majitelé už zveřejnili, že pokud se nepodaří českou divizi prodat, uzavřou ocelárnu a budou provozovat jen válcovny. To by bylo špatné, to se nám nelíbí. Naopak zájemci o odkup uvádějí, že chtějí zachovat celý provoz. Jsme proto nervózní z toho, že obchod ještě neproběhl," uvedl předseda odborů Zdeněk Kološ.

O tom, že Evraz zvažuje prodej své ztrátové divize Evraz Vítkovice Steel, informoval generální ředitel Evrazu Alexandr Frolov poprvé už koncem letošního dubna. Mluvčí vítkovického Evrazu Jaromír Krišica pak počátkem srpna sdělil, že zájemců o koupi je několik a jsou nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. „Nabídky se vyhodnocují, dá se říci, že rozhodnutí o prodeji jsou ve finální fázi," doplnil Jaromír Krišica.

Ocelárna utichne

Co se v ostravském Evrazu děje nyní? Ocelárna 1. září opět zastaví svůj provoz. Společnost to zdůvodňuje opravou konvertoru K2. „Provoz ocelárny společnosti Evraz Vítkovice Steel bude od 1. září dočasně přerušen. Ostatní provozy společnosti pracují na zakázkách pro klienty společnosti," uvádí na webu vítkovického Evrazu mluvčí Jaromír Krišica.

Část zaměstnanců ocelárny, kteří se nepodílí na pracích při opravě, údržbě provozu nebo na pracích pro jiné provozy, zůstane podle něj doma s osmdesáti procenty náhrady mzdy nebo bude čerpat dovolenou. Opatření se týká přibližně 250 zaměstnanců provozu ocelárny. Kdy bude provoz v ocelárně obnoven, jasné není. Podmínkou pro opětovný rozjezd je prodloužení termínu pro uskutečnění sekundárního odprášení ocelárny. Místopředseda odborářů z ocelárny a válcovny Roman Ďurčo Deníku včera řekl, že celá situace kolem ocelárny a rovněž dlouhá jednání o prodeji firmy působí na zaměstnance negativně.

Odboráři podle něj chtějí ve stávkové pohotovosti vytrvat až do okamžiku, než se vyjasní situace týkající se dalšího osudu ocelárny, nebo bude znám přesný plán, co se stane s vítkovickým Evrazem.