TÉMA DENÍKU

V kině Luna mohou filmy i vonět

„Digitalizace se už nemůžeme dočkat. Přinese nám svobodu. Umožní nám volný přístup k filmům, které si vybereme,“ tvrdila před časem vedoucí kina Luna Jana Dulíková. Od loňského jara se její přání splnilo. Luna má digitální technologii a v drtivé většině nabízí premiérové filmy.

Související článek:V Ostravě vzniká další kino

„Reprízují se jen divácky úspěšné snímky. Kino Luna nabízí celoročně minimálně dvě filmová představení denně, pravidelné víkendové projekce pro rodiče s dětmi, projekce filmů určených mladému publiku, digitálně restaurované filmové skvosty a celou řadu speciálních akcí,“ vyjmenovala Dulíková.

Tvrdí, že digitalizace se ukázala jako prozíravá a nezbytná pro zachování kina. „Dostupnost filmových novinek a kvalita digitální projekce se projevila v nárůstu diváků, zhruba o dvacet procent v porovnáním se stejným obdobím minulého roku, které bylo divácky mimořádně úspěšné,“ řekla Dulíková, která Lunu přetváří v multifunkční zařízení. „Pořádáme více koncertů, divadelní představení, Luna zůstává také místem pro přednášky, školní akademie a další akce,“ upřesnila Dulíková.

Kino Luna je největší kamenné jednosálové městské kino, které slouží veřejnosti nepřetržitě od roku 1970. Je bezbariérové, má největší projekční plochu v Moravskoslezském kraji. Zařízení je majetkem obvodu Ostrava-Jih. Koncem příštího roku by se kino i diváci mohli dočkat nových sedaček a podlahových krytin, na které už několik let čekají. Městský obvod totiž znovu podal žádost o dotaci u Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, odkud přišly i peníze i digitalizaci. Pokud všechno dobře dopadne, sníží se počet sedaček v kině z 598 na 545 míst. Měly by ale odpovídat současnému standardu.

Na co si zajít do Luny:

- každou neděli na pohádku
- vpondělí senioři na film za zvýhodněné vstupné.
- ve středu do Klubu filmového umění na „artovské středy pro filmové labužníky“

V alternativní sekci se v kině Luna staly novinkou přímé přenosy, Live in HD, které kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. Diváci přenosů si mohou vychutnat úžasné detailní záběry, které by v divadle nikdy neviděli. V neděli 23. října se mohou těšit na světovou premiéru prvního 3D baletu Giselle a 7. prosince na Live premiéru z Teatro La Scala Don Giovanni.

Aktuální tipy vedoucí kina Luny Jany Dulíkové:

Od čtvrtka 3. listopadu do středy 9. listopadu promítne kino Luna novinku, při které to bude vonět: SPY KIDS 4: Stroj času 4D. Během filmu budou mít diváci díky speciální aromakartě možnost na několika místech snímku zapojit do výsledného prožitku i svůj čich. „Film se tak posouvá do zcela nové smyslové dimenze. V určitých momentech diváci ucítí třeba vanilku, banán a další vůně,“ říká Dulíková.

Od 16. listopadu mohou diváci přijít na komedii Perfekt Days – I ženy mají své dny. „Bude to dobrá podívaná, dobrá zábava se skvělými českými herci,“ míní Dulíková.

Kino Art: „klubáckost“ a kvalita

Kino Art. Oblíbený filmový stánek s tímto názvem funguje v Domě kultury města Ostravy (DKMO). Jak jméno kina napovídá, zaměřuje se především na klubového diváka, kterému nabízí projekce kvalitních snímků. I zde ale v boji o návštěvníky dávají do programu také takzvané velkofilmy.

„Zaměřujeme se především na artové filmy, ale musíme jít i ve šlépějích velkých kin. Proto do programu zařazujeme i známější filmy, pokud jsou dobré. Vyhýbáme se však akčním a podobným snímkům, které patří spíše do multikin. Jdeme zkrátka po kvalitě,“ uvedl Miroslav Sehnal, mluvčí DKMO.

Kino Art před časem vyměnilo staré nepohodlné sedačky za nové polstrované, ve kterých si divák může udělat pohodlí. Teď se chystá na digitalizaci, která by mu umožnila pouštět filmy v nejvyšší kvalitě. K té ale dojde, až se seženou peníze.

„Naše kino má příjemnou klubovou atmosféru a dobrý zvuk. Jsme alternativou multiplexů, takže se ani moc nebojíme toho, že v Ostravě přibude další. Myslím, že multikina budou bojovat spíš samy mezi sebou. Divím se, že v Ostravě vzniká další gigant, když ani ten současný na tom není moc dobře,“ poznamenal dále Sehnal.

Vstupné do kina Art je nyní devadesát korun, na některé filmy mohou jít členové Klubu náročného diváka se slevou. „Dneska si spousta lidí stahuje filmy z internetu zadarmo. V kině je to ale přece jen jiný zážitek. U nás panuje taková klubáckost lidé si o filmu povídají, je to pro ně zážitek,“ dodal mluvčí.

Minikino nezapomíná ani na děti

Filmový jukebox, promítání pro seniory nebo třeba noční kino. Ostravské Minikino kavárna bojuje o diváka zajímavými akcemi a také příjemnou klubovou atmosférou, kterou v multiplexech nenajdete.

„Od září máme udělanou digitalizaci, takže teď můžeme pouštět divákům vlastně vše včetně 3D snímků. Snažíme se ale vybírat si filmy, které mají určitou kvalitu,“ říká vedoucí Minikina Jarmila Kučerová a zdůrazňuje: „Multikina pro nás nejsou konkurencí, jdeme svou cestou.“ Svá slova dokládá i konkrétním příkladem na aktuálním hitu Alois Nebel.

Bez reklam

„Volají nám lidé, kteří na tomto filmu byli v CineStaru, jestli ho také budeme dávat. Tam si to totiž neužili. Úvodní čtvrthodina pestrých reklam je totiž před tímto komorně laděným černobílým snímkem rozhodila,“ přibližuje Kučerová.

Alois Nebel bude na programu Minikina „bez masáže reklam“ v listopadu. I další programová nabídka je ale zajímavá. Kultovní filmy se pouštějí dvakrát do měsíce v rámci nočního kina, oblíbený je i filmjukebox, kdy si diváci mohou jednou měsíčně sami zvolit snímek z předem dané nabídky spjaté s určitým tématem.

„Nadprůměrnou návštěvnost mají představení pro seniory, které děláme jednou týdně od 15 hodin za zlevněné vstupné padesát korun. Každá sobota a neděle pak patří dětem, pro které pouštíme jak nové pohádky ve 3D, tak klasické české příběhy,“ dodává vedoucí Minikina.

ŠPETKA HISTORIE K TÉMATU

Jak skončila ostravská kina?

Ještě v roce 1984 bylo v Ostravě v provozu sedmnáct kin. Nástup nové doby ale mnohá z nich nepřežila. Teď jejich budovy slouží nejčastěji obchodníkům, ale i univerzitě či církevnímu spolku.

Kino Horník v Kunčičkách soukromý majitel se o budovu nestaral a ta natolik zchátrala, že ji musel nechat městský obvod částečně demolovat, aby neohrožovala okolí.

Kino Odboj v Radvanicích už také nefunguje. Bylo přitom první v Ostravě, kde se promítalo na široké plátno.

Kino Vítek v Hrabůvce využívá taneční klub Akcent Ostrava, který si ho na vlastní náklady opravil.

Kino Dukla v Porubě patří společnosti RPG. Nedávno tam působil hudební klub Ducla, který ale kvůli problémům dostal výpověď z nájmu. Teď jsou prostory opět prázdné a hledá se nový nájemce.

V kině Elektra v centru Ostravy nyní sídlí Česká pošta.

Přívozské kino Máj dál slouží kultuře. Od roku 2001 je jeho správcem Ostravské muzeum.

Kino Slavia v Mariánských Horách je v rukou obchodníků. V přízemí se prodávají potraviny, nahoře je textil a jídelna.

Kino Svoboda v městské části Přívoz je v současné době také zaplněno obchůdky, a to hlavně vietnamských prodejců.

Kino Mír ve Vítkovicích se rovněž proměnilo na obchodní středisko s vietnamskými prodejci.