Zkušenosti s pěstováním a zpracováním bylin získala Kofola dříve díky koupi tradičního výrobce bylinných směsí a čajů LEROS.

„Abychom mohli ale naplnit naši dlouhodobou vizi, musíme porozumět i dalším zemědělským oblastem. Rozhodli jsme se proto uzavřít dvě strategická partnerství,“ vysvětlil nové akvizice Jannis Samaras, jeden ze zakladatelů a generální ředitel skupiny Kofola.

Na úpatí Nízkého Jeseníku

Představitelé Kofoly podepsali se zástupci společnosti ÚSOVSKO smlouvu o smlouvě budoucí, na jejímž základě se Kofola ČeskoSlovensko a.s. stane nejpozději zkraje roku 2024 majitelem 57 hektarů půdy, která se rozprostírá na úpatí Nízkého Jeseníku.

Majitel nápojářského gigantu Kofola Jannis Samaras.
Majitel Kofoly Jannis Samaras: Válka oživila zkušenost mé řecké rodiny

Kromě ní získá firma vedená rodinou Samarasů desítku zaměstnanců a potenciál pro další desítky sezónních brigádníků. Takzvané Pragerovy sady Libina bude Kofola rozvíjet zhruba 40 kilometrů od výrobního závodu Ondrášovka v Moravském Berouně, který také spadá do skupiny Kofola.

„Roční výnos sadů se blíží k 1000 tun jablek. Zčásti tato jablka už nyní využíváme pro výrobu čerstvých šťáv UGO. Naším cílem je rozšířit produkci sadů o speciální hořko-sladké a hořko-kyselé odrůdy, jejichž šťáva je klíčová pro výrobu poctivých F.H. Prager ciderů. Tu nyní dovážíme z Anglie, případně z Francie. Vzhledem k tomu, jak zdatní pěstitelé jsme v Česku vždycky byli, věřím, že i toto se nám podaří zajistit lokálně,“ přiblížil Tomáš Jendřejek, další ze zakladatelů Kofoly, který bude mít celou její zemědělskou divizi na starosti.

Kávové plantáže v Kolumbii

Druhým strategickým krokem skupiny Kofola je záměr nabýt čtvrtinový podíl v kolumbijské společnosti, která na 230 hektarech plantáží pěstuje kávu a dále ji prodává na místním i mezinárodním trhu.

„Naším strategickým partnerem v Kolumbii je rodina Londoño, která podniká v oboru kávy již více než 100 let a je pro nás velkým zdrojem inspirace a zkušeností. Jsem rád, že právě s nimi můžeme smysluplně posunout podnikání v oblasti kávy a rozvinout naši první investici mimo Evropu,“ řekl Martin Pisklák, finanční ředitel skupiny Kofola.

Antonín Petlach. Bývalý strojní inženýr, který navrhl přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně.
Zemřel bývalý strojní inženýr, který navrhl vodní elektrárnu Dlouhé stráně

Dokončení obou akvizic, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech desítek miliónů korun, očekávají představitelé Kofoly nejpozději v lednu 2024. 

„Finančním rozsahem to zdaleka nejsou tak velké akvizice jako ty, které jsme dělali v minulosti. Integrace zemědělství do našeho byznysu je ale klíčová proto, abychom spolu s pěstiteli mohli hledat udržitelný model podnikání a přidanou hodnotu v jejich kvalitní surovině pro koncového spotřebitele,“ uvedl Jannis Samaras.

Začalo to v krnovské sodovkárně

„Z pohledu kvality nápojů jsou vždy klíčové vstupní suroviny. Dlouhodobě se proto zaměřujeme nejen na ochranu vodních zdrojů, ale i na kvalitu dalších surovin. Zajímá nás nejen původ, ale i příběh od semínka po produkt,” řekl Jannis Samaras.

Kofola, ilustrační foto.
Nápojářské skupině Kofola loni stouply tržby na téměř 8 miliard korun

Rodina Samarasova začínala s výrobou nápojů v krnovské sodovkárně. Tu v roce 1993 koupil český podnikatel řeckého původu Kostas Samaras, později se stal majitelem receptury i značky Kofola. Firma, kterou nyní vede jeho syn Janis, se stala nadnárodním gigantem, podniká kromě Česka také na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku či ve Slovinsku.

Společnost Kofola ČeskoSlovensko vyrábí kromě populární Kofoly také například balené vody Rajec, sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, limonádu Vinea, ovocné a zeleninové šťávy Ugo či energetický nápoj Semtex.