Před necelými čtyřmi lety si vystudovaný inženýr textilních strojů Tomáš Rohal řekl dost a rozhodl se postavit na vlastní nohy.

Pro podnikání si vybral ale hodně specifický obor, když založil firmu Bohempia, která už tři roky vyrábí oblečení z konopí. „Řada známých mě měla ze začátku za blázna, ale já se nenechal odradit,“ říká Rohal.

Opustil přitom lukrativní zaměstnání, když pracoval jako business developer pro globální americkou firmu. „Už mě to nenaplňovalo, chtěl jsem zkusit něco nového. Mou výhodou bylo, že jsem vystudoval strojírensko-textilní výšku v Liberci, takže jsem nešel do úplně neznámého prostředí,“ vypráví Rohal. Přiznává, že v mládí marihuanu kouřil. „Nebylo to často, ale zkoušel jsem to,“ říká bez rozpaků.

Firmu pojmenoval podle toho, jaké produkty prodává. „Vzniklo to spojením slov Bohemia a hemp, což je anglický výraz pro technické konopí. Od začátku jsem věděl, že chci vyrábět ryze české věci. Na tom si zakládám,“ zdůrazňuje.

Konopí je opravdu jedna z prvních plodin v historii lidstva. Kromě léčivých vlastností se tato rostlina po tisíce let používala mimo jiné na výrobu textilu, papíru, lan, provazů a dalších materiálů. Dnes se může konopí využívat jako obnovitelný zdroj surovin, ze kterých lze vyrobit více než 25 tisíc různých produktů. „Pevnost konopného vlákna dokládá i historie a jeho používání při výrobě knižního papíru středověké rukopisy dodnes přežily i díky kombinaci dřeva a konopí při výrobě papíru pro ně. A bankovky se dodnes vyrábějí právě kvůli potřebné trvanlivosti také i z konopného vlákna,“ říká Rohal.

close Konopí se vrací do českého textilního průmyslu i díky pražskému podnikateli Tomáši Rohalovi. Jeho firma Bohempia šije nejen oblečení, ale také tenisky. info Zdroj: Deník / Sonnek Pavel zoom_in

Fotogalerie: Veletrh Konopex v Ostravě

Rostlina podle jeho slov v sobě skrývá neuvěřitelný potenciál, o kterém dobře věděli už naši předkové. „I u nás se z konopí textilní vlákno vyrábělo, až někdy v polovině 19. století ho vystřídala bavlna. Sám jsem se o technické konopí zajímal už během studia na výšce. A přišel jsem na to, že je to jedna z nejúchvatnějších rostlin, které naše planeta má. Když to řeknu naplno: tak se z ní nejen zhulíte, ale ona vás oblékne, můžete se z ní najíst, vyléčit anebo postavit dům. Technické konopí má před sebou v každém případě velkou budoucnost,“ prorokuje Rohal.

Hned na začátku zjistil, že konopný textil se dá vcelku jednoduše koupit v Číně. „Nechtěl jsem ale zboží jen přeprodávat. Navíc mě zklamala kvalita. Hlavně fakt, že to většinou jen vypadá, že je oblečení z konopí. Většinou jsou totiž výrobky ušity z bavlny nebo polyesteru.“

Proto se rozhodl, že si konopnou látku bude vyrábět sám, což bylo správné a strategické rozhodnutí. „Vzhledem k tomu, že v Česku se technické konopí pěstuje jen na 500 hektarech, musím ho dovážet z Francie nebo Rumunska. Pak už ale vše vyrábíme u nás. Nemám ambice si postavit konopnou textilní fabriku, naše výrobky nechávám šít ve funkčních textilních závodech. Přijde mi to jednodušší a zaručuje mi to i vyšší kvalitu,“ tvrdí Rohal.

Rozběhnutému byznysu věří. „Naše firma roste zhruba o sto procent ročně. Sídlo je v Praze, kde máme i kamenný obchod. Sedmdesát procent zboží ale prodáváme přes e-shop.“

Velkým hitem jsou ručně šité konopné tenisky, které jsou certifikovány od organizace PETA jako veganské. „Vyrábíme je samozřejmě ve Zlíně a je o ně velký zájem. Hodně lidí je kupuje proto, že jsou české. Třeba vegani oceňují to, že na nich není kousek kůže.“ Největší předností konopného textilu jsou ideální termoregulační vlastnosti. „V létě vás triko chladí, v zimě trošku hřeje. Konopí saje čtyřikrát více vlhkosti než bavlna, takže se v tom pomaleji potíte. Když jsem testoval naše ponožky, tak jsem je bez problémů nosil čtyři dny. Konopné prádlo je navíc antibakteriální, což už máme i otestováno. Pohlcuje také UV-záření a je velice pevné,“ vypočítává Rohal. I během ostravského veletrhu Konopex provádí u svého stánku osvětu. „To víte, že čas od času k nám přijde člověk a zeptá se, zda se po obléknutí trika náhodou nezhulí. Ale na to jsme si zvyklí,“ dodal Tomáš Rohal.