Kontejner o standardních rozměrech 12,2 na 2,5 metru má dispozici 2 KK, lidé si je většinou pořizují jako chaty, ale může sloužit i jako bydlení pro aktivní seniory či zajímavá investice pro mladé páry. Stačí mít vlastní pozemek a milion korun.

Jak vysvětlil jednatel společnosti Vaku Stav Petr Kubík, inspirovali se v Chorvatsku. „Tam tento styl bydlení opravdu frčí,“ zmínil úvodem. Nejdříve zvažovali různé aspekty. „Šlo především o konstrukční prvky a možnosti přepravy, usoudili jsme, že lodní kontejnery jsou pro tyto účely ideální,“ vysvětlil.

Kontejnery z doků

K přestavbě používají vyřazené kontejnery z doků v Mělníku, či Kopřivnice. „Tam je většinou pořizujeme, bohužel nyní šly ceny dost nahoru,“ konstatoval Kubík s tím, že z původních padesáti tisíc se nyní pořizovací cena železné konstrukce vyšplhala až na trojnásobek.

Po přepravě musí celý objekt obrousit a odstrojit. „Nastříká se, navaří se na něj takové konzole, na které se umisťuje dřevěné obložení,“ popsal základní úpravy. Výhodou je, že na takové moderní bydlení není třeba stavební povolení, když se vejde do 25 metrů čtverečních.

Vezli ho až do Ostravy

Z jejich dílny zatím vyšlo zatím šest kusů, které našly uplatnění na Táborsku, Jistebnicku a dokonce až v Ostravě. „Je to poměrně žádaná věc, takže jsme nejdříve museli uspokojit všechny známé,“ smál se. Nyní už mohou novinku nabídnout i veřejnosti. „Na skladě proto máme pro zájemce jeden nebo dva připravené kusy,“ podotkl jednatel stavební firmy.

Kromě výroby jsou schopní novému majiteli zajistit dopravu i složení přímo na pozemku. „Jde o standardní rozměr návěsu, tak není problém dovézt ho přímo na místo, na umístění je třeba ale jeřáb,“ doplnil Petr Kubík.

Variabilita se týká vnitřního vybavení a zakázkových oken a dveří. „Zatím děláme všechny kontejnery stejné, uvnitř je koupelna se sprchovým koutem. Dělali jsme ale i jeden s vanou. Nechybí kuchyň, obývací pokoj a ložnice, malý úložný prostor s umístěným bojleru,“ popsal dispozice.

Bydlení do milionu

Komfortní objekt má i skvělé tepelné vlastnosti, lze ho vytápět elektřinou skrz přímotopy, či klimatizační jednotkou, pořizovací cena se podle výrobce pohybuje do milionu korun. „Jde o samonosnou konstrukci, kterou lze umístit na patky, základovou desku nebo dlažební podklad,“ uvedl Kubík s tím, že stačí připojit na vodu, kanalizaci a elektřinu. Pro kontejnerové bydlení založili samostatný web chatahned.cz.