Tak hodnotí letošní léto Jaroslav Kovář, ředitel společnosti Sareza, která v Ostravě provozuje většinu koupališť. Podobně
to vidí i správci menších vodních areálů.

„Letošní letní sezona byla pravděpodobně nejhorší za posledních deset let. Oproti loňskému roku přišlo na naše letní areály za měsíce červen, červenec a srpen téměř o sto tisíc návštěvníků méně než loni,“ zhodnotil Jaroslav Kovář, ředitel městské společnosti Sareza, a dodal: „Počasí bylo velmi proměnlivé. Nedalo se prakticky vůbec odhadnout. Mnohdy jsme ráno areály otevřeli s očekáváním teplého a slunečného dne, a během dopoledne se situace prudce změnila. Takovéto zvraty byly v průběhu celého července, kdy jsme měli otevřeno pouhých deset dní.“

Koncem srpna konečně přišlo pořádné léto, provozovatelům koupališť ale pár tropických dní tržby nezachránilo. „Vydělal jsem s bídou polovinu toho, co loni. Nevím, z čeho pokryji náklady. Koupaliště provozuji už pět let, a mohu říct, že tohle bylo nejhorší léto. Opravdu mizerné. Otevřeno jsem měl sice celé dva měsíce, ale dní, kdy by chodili lidé, bylo málo,“ uvedl René Matěj, který má v pronájmu malé koupaliště v Proskovicích.

Podobná je situace i na koupališti ve Vratimově. „Letošní léto nebylo zrovna ideální pro návštěvu koupaliště. Zachránil nás předposlední srpnový týden. Je šestadvacátého srpna jsme měli plno, bylo u nás přes patnáct set lidí. Celkově ale sezona nebyla nic moc,“ zhodnotila Pavlína Fiederová, referentka odboru investic a údržby obecního majetku Městského úřadu Vratimov.

Sezona ale ještě definitivně neskončila. Některé vodní areály ještě zůstávají otevřeny. „Vodní areál Jih v Ostravě–Zábřehu a venkovní areály na Vodním světě v centru Ostravy a na Krytém bazénu v Porubě jsou stále otevřeny, je zde vyhřívaná voda, takže i v průběhu začátku září zde budou příjemné podmínky. Letní koupaliště Ostrava-Poruba jsme definitivně zavřeli v neděli,“ uzavřela mluvčí Sarezy Petra Gavendová.

Plavčíci: Léto? Jedním slovem katastrofa

ČESKÁ REPUBLIKA - Koupalištím a letním kinům počasí nepřálo. Mnohem příznivěji na něj hledí památkáři. Zaznamenali o prázdninách rekordní návštěvnost.

Letošní léto má své vítěze, ale i poražené. Jedni si na nedostatek zájmu nemohou stěžovat, druzí jen mohou bezmocně koukat, jak se jim ztenčují tržby. Kdo za to může? Počasí.

„Letos je to jedním slovem katastrofa,“ postěžoval si například Jan Konvalinka, vedoucí koupaliště Flošna v Hradci Králové. Tržby jakžtakž zachránil poslední srpnový víkend, kdy se teploty šplhaly ke 30 stupňům Celsia a lidé hledali osvěžení u vody.

„Zachránil nás poslední týden prázdnin. Ve srovnání s minulým rokem jsme se díky němu dostali zhruba na 70 procent,“ doplnil vedoucí koupaliště .
Spokojený nebyl ani vedoucí Sloupského koupadla v Moravském krasu Martin Janeček. „Ani minulý rok nebyl moc dobrý, ale povedl se aspoň červenec. Loni tu bylo téměř tisíc lidí týdně, teď je to jen asi 200,“ vypočítává rozdíl.

Jenomže jeho koupaliště nezachránil ani právě horký srpnový týden. Sice návštěvnost mírně stoupla, ale jen asi na 300 až 350 lidí za týden.

„Nedovedu si to vysvětlit. Jsme teď na asi na 20 procentech loňských tržeb. Obávám se, že budeme ve ztrátě 200, 300 tisíc korun,“ dodal.
Štěstím neskákali ani provozovatelé letních kin a někteří z nich mluví také o katastrofě. „S minulým rokem se to vůbec nedá srovnat. Loni bylo excelentní léto. Letos jsme za celý červen prodali tolik vstupenek jako normálně za jeden film. Přišlo tak o 80 až 90 procent méně lidí,“ řekl Deníku provozovatel letního kina ve Vrchotových Janovicích Jiří Mrázek.

Předpokládá přitom, že i on letos skončí ve ztrátě. Přestože chystal promítat ještě dva filmy, které slibovaly větší účast diváků, několikatýdenní bídu nemohly vynahradit. „Myslím si, že letos skončím zhruba 50 tisíc v minusu,“ dodal.

Přesto se našli provozovatelé, kteří na léto nehledí černě. Například Hana Šmerková z letního kina na Dobráku v Brně sice přiznává, že počasí příliš nepřálo, ale je spokojená. „Především asi díky propagaci přišlo letos zhruba o tisíc diváků více než loni. Konec léta se opravdu povedl, chodilo i 300 lidí na představení,“ uvedla a doplnila, že loňská průměrná návštěva byla zhruba 70 lidí, letos 85.

Mezi vítěze letošního léta ovšem pravděpodobně patří české památky. Rekordní návštěvnost zaznamenaly třeba na Vyškovsku. Například do bučovického zámku v červenci dorazily dva tisíce návštěvníků, což bylo asi o 150 více než loni.
Národní památkový ústav už v srpnu hlásil, že jen za červenec historické objekty v Ústeckém kraji navštívilo 36,5 tisíce lidí, což bylo skoro o osm tisíc návštěvníků více než loni.
„Červenec byl pro nás v tomto ohledu opravdu výborný, a to i přes ne zrovna pěkné počasí,“ pochvalovala si Lenka Pfeiferová z muzea v Zubrnicích. Návštěvnosti podle ní pomohly pořady v televizi a domnívá se rovněž, že lidé se více věnují domácí a přírodní turistice.

Památkový ústav přitom letos v březnu ohlásil, že vstupné bude dražší. Snažil se proto nalákat návštěvníky na různé programy. Jeho pracovníci však přiznávají, že do karet jim letos hrálo také ne právě vydařené počasí.

ŠTĚPÁN ŽÁDNÍK
VILÉM JANOUŠ