Deníku to sdělil předseda základní organizace Odborového svazu Kovo Lubomír Mišun.

„Podle zákoníku práce se tito zaměstnanci mohou hlásit na úřadu práce nebo nastoupit u nového zaměstnavatele. Mají nárok na kompenzaci mzdových nákladů od úřadu práce. A to v v délce tří měsíců se dvěma měsíci náhradní mzdy,“ upřesnil odborář s tím, že při takovém postupu zaměstnanci mají šanci rychleji se dostat k vyplacení peněz od úřadu práce.

„Nálada mezi lidmi dobrá není, nejhorší je nejistota. Podle mých odhadů by mladší pracovníci mohli nová místa najít, na trhu je v současnosti nabídek poměrně dost. Ti starší to budou mít obtížnější. Odhaduji, že pro dvě stovky lidí z Vítkovických strojíren nebude najít nové místo vůbec snadné,“ doplnil Lubomír Mišun. Výpověď podal poslední březnový čtvrtek i on sám.

OKD. Ilustrační snímek.
OKD shání zaměstnance, zvyšuje náborový příspěvek

Vítkovické strojírny se podle České televize (ČT) snažily sehnat investora, který by je zachránil. Dohoda ale zkrachovala. Podle majitelů strojíren za nedostatek financí mohou obavy bank, které jim nechtějí půjčovat. Bojí se prý žaloby, kterou na svou původně dceřinou společnost podala už bývalá mateřská firma Vítkovice majitele Jana Světlíka, napsala ČT.

Na informaci o propouštění ve Vítkovických strojírnách reagovala ve svém prohlášení i společnost Vítkovice, a.s.

„Odmítáme spojování svých právních kroků a práv s neschopností společnosti Vítkovické strojírny s.r.o. Františka Pivody udržet zaměstnanost. Společnost Františka Pivody Vítkovické strojírny s.r.o. zdecimovala někdejší Kotlárnu a Mostárnu, které jim z konkurzu prodal správce Vítkovice Power Engineering (VPE) David Vandrovec,“ píše se ve stanovisku společnosti Vítkovice a.s., které zaslala mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Kotlárna a Mostárna byly dříve součástí společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta patřila v minulosti do vítkovické strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. VPE skončily loni v srpnu nakonec v insolvenci a insolvenční správce David Vandrovec firmu prodal za 7,4 milionu korun.

K TÉMATU

Odchod z firmy, ve které prožil přes 40 letS výpovědí odcházel ve čtvrtek 29. března z podniku, ve kterém pracoval přes čtyři desetiletí, i Jiří Kachel. „První výpověď jsem dostal od zaměstnavatele, následně jsem pak podal sám výpověď podle paragrafu 56. Nechci tu zůstávat až do konce května. Navíc v situaci, když i výplaty za duben a květen jsou celkem nejisté,“ uvedl muž, který pracoval rýsovač, šablonér, mistr, technolog i normovač.
Nové místo už Jiří Kachel hledal v průběhu loňského roku, měl i nabídku. „Když firmu převzal nový majitel, vypadalo to, že se začne situace zlepšovat a že má budoucnost. Nabídku jsem tak odmítl a pokračoval jsem ve Vítkovických strojírnách. Takže teď mě čeká další hledání nového místa,“ dodal Jiří Kachel.

Na Úřadu práce v Kaplici.
Úřad práce: pomůžeme propouštěným zaměstnancům Vítkovických strojíren