„Přestože krize pomalu pomíjí, tak některé kraje zaznamenávají i letos velké propady počtu zahraničních turistů. Nejhůře je na tom v meziročním srovnání Ústecký kraj, kraj Moravskoslezký a Liberecký kraj,“ potvrdil Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří. „Polovina krajů už ale hlásí po loňské krizi nárůst počtu turistů ze zahraničí,“ dodal.
Vedle zahraničních hostů přitom klesá i počet těch domácích.
Podle Šárky Vlčkové z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje je důvodů úbytku turistů více. „Jedním z nich je podle mě skutečnost, že se ve sdělovacích prostředcích medializuje problém špatného ovzduší. Sice se to týká hlavně Ostravska a Karvinska, ale ten dopad to má na celý region. Turisté nás pak nezahrnují do lokalit, kde by měli trávit dovolenou,“ míní Vlčková.
Kraj se podle ní snaží různými aktivitami turisty přilákat. Realizuje například projekty Beskydská a Jesenická magistrála, které jsou zacíleny na zatraktivnění podmínek pro lyžaře a cykloturisty. „Například v Jeseníkách je nádherná příroda. Jen je tam potřeba dobudovat infrastrukturu, aby se zlepšil servis pro turisty. Snažíme se cílit například na polskou klientelu, která to sem má blízko. Děláme akce v polských supermarketech, kde náš kraj představujeme,“ uvedla Vlčková.
Úspěch má u polských sousedů například Stodolní ulice v Ostravě. Podle odhadů majitelů restaurací a barů tvoří Poláci až třetinu celé návštěvnosti. „Poláci u nás oceňují dynamickou atmosféru, dobré ceny a úroveň nabízených služeb. Fakt, že s drinkem mohou projít celou ulicí a nakonec sklenici vrátit úplně v jiném baru, je pro ně zajímavým zpestřením stylu zábavy na Stodolní,“ vysvětlil Aleš Ďurka, majitel Agentury Stodolni.cz.
Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že nejvíce zahraničních turistů, a to více než pětina, přijelo ve 3. čtvrtletí tohoto roku do Moravskoslezského kraje ze Slovenska, dále pak následovali hosté z Polska, Německa a Ruska. Totožné pořadí je i u počtu přenocování. V průměru u nás turisté stráví čtyři noci.
Meziročně stoupl počet příjezdů pouze u Poláků, a to více než o čtvrtinu a Slováků o osm procent. Naopak cestu do Moravskoslezského kraje už nenacházejí turisté z Ukrajiny, ještě v roce 2009 to byli pátí nejčastější zahraniční hosté, nyní až jedenáctí.