Předplatit Deník

VIDEO: Pro jahody do Polska. Jsou červené, sladké, 40 korun za kilo

Samosběr jahod u Dobieszówa začal 19.6. 2023 | Video: František Kuba

Galerie Dalších 40 fotografií v galerii   >

/FOTOGALERIE/ Rodina Uksik, která pěstuje jahody u polské vesnice Dobieszów, poprvé otevřela svou plantáž pro samosběr v pondělí 19. června. Cena 40 korun za kilo je přívětivá.

Jezdí sem kromě polských milovníků čerstvě natrhaných jahod také Češi z Krnovska a Osoblažska. Právě horský okres Bruntál totiž zrovna nepatří mezi jahodářské oblasti. Fanoušci samosběru mají k dispozici plantáže jahodníku až na Opavsku. A nebo si musí zajet na jahody do Polska

Polský jahodář Mirosław Uksik je ke svým ke českým zákazníkům přívětivý. Díky němu se na Krnovsku polským „truskawkám“ začalo říkat „jahody ze země krále Miroslava“.

Provozovatelka Palm Beach Baru Eva Menšíková.
Provozovatelka Palm Beach Baru v Ostravě: Kdyby nebylo Poláků, tak můžeme zavřít

Není divu, že při takových cenách Češi tvoří většinu zákazníků na jahodovém poli farmářské rodiny Uksik. Polská rodina už má mezi českými zákazníky řadu štamgastů a přátel. Patří mezi ně také turistický průvodce a tlumočník Pavel Kuča z Krnova, který letos pomáhá při samosběru.

Zdroj: František Kuba

Samosběr u Dobieszówa probíhá od pondělí do pátku od 15 do 20 hodin a o víkendech od 8 do 13 hodin. Je také možné se domluvit individuálně.

„Z Krnova je to do Dobieszówa asi sedm kilometrů. Plantáž jahod je vidět od silnice Mokre, Dobieszów, Równe, takže ji nemůžete minout. Jahody rodiny Uksik jsou určené jak pro samosběr, tak se sklízí na prodej na tržnicích. Prodávají se například v Opavě. Sezona samosběru, která právě začíná, bude trvat asi tři týdny,“ uvedl Pavel Kuča.

Nákupy v Polsku. Kudowa-Zdrój.
Cigarety, maso či nafta. Levnými nákupy Češi přispívají do polského rozpočtu

Rodina Uksik jsou nejen jahodáři, ale také včelaři, takže nabízí kromě jahod i speciální medy z jahodníku a obohacené vymraženými jahodami.

Zdá se, že včelky se při opylování hodně snažily. Jahodníky jsou obsypané plody. Jahody jsou krásně červené a sladké, přestože počasí nebylo právě ideální.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud