„Tato ocel se vyznačuje vyšším obsahem mědi. Díky tomu se na jejím povrchu postupně utvoří vrstva patiny, která ocel chrání proti atmosférické korozi. Ostravská huť bude jediným výrobním podnikem v České republice, který z patinující oceli vyrábí profily," upřesnila mluvčí ostravského ArcelorMittalu (AMO) Barbora Černá Dvořáková.

Největší výhodou patinující oceli je podle Zdeňka Vaška, řešitele projektu z oddělení výzkumu a vývoje AMO, úspora za protikorozní ochranu. „Ocel vydrží bez údržby až osmdesát let, aniž by se její povrch musel chránit povlakem či nátěrem," vysvětlil Zdeněk Vašek.

Kromě finančních úspor přináší použití oceli Arcorox® také další výhody, například zkrácení doby výstavby a omezení nepříznivých dopadů na životní prostředí způsobených použitím nátěrových hmot nebo pokovením. „Všechny zkoušky nové oceli byly úspěšně a nyní čeká huť na certifikaci, po níž bude profily z oceli Arcorox® vyrábět na středojemné a hrubé profilové trati. Nový výrobek bude mít uplatnění zejména v ocelových konstrukcích, jako jsou mosty, otevřené haly či různé druhy stožárů," dodala mluvčí kunčické huti.

ArcelorMittal Ostrava nyní spolu se stavební fakultou Vysoké školy báňské Technické univerzity (VŠB-TUO) testuje chování výrobků z nové oceli v praxi. V areálu huti byly z profilů z patinující oceli postaveny tři modely stožárů elektrického vedení. Během experimentu bude na stožárech sledován vývoj ochranné vrstvy patiny a chování různých typů šroubových spojů. „Hlavním cílem našeho pokusu je monitorovat tvorbu patiny v průběhu životnosti celé konstrukce a nalézt nejvhodnější typ šroubového spoje pro stožáry vysokého a velmi vysokého napětí," vysvětlil hlavní řešitel projektu Vít Křivý ze Stavební fakulty VŠB-TUO.