Rekvalifikační kurz na kamnáře pro nevyučené osoby, které se chtějí živit stavěním kamen, krbů či různých sporáků, začal včera na Střední škole stavební a dřevozpracující v Ostravě-Zábřehu. Kurz pokračuje i dnes. A nejen jednou ze čtrnácti účastníků už zmiňovaného kurzu je i devětatřicetiletá Kateřina Bušová z Blanska.

Ta už dříve vystudovala obor textilní design na Střední škole umění a designu v Brně. Poté se specializovala na mechanickou technologii zušlechťování, konkrétně o výrobu nití, pletenin a tkanin. U textilního průmyslu zůstala devět let.

Změna je život

V životě Kateřiny přišel zlom, když si musela kvůli rodinným důvodům hledat novou práci v místě bydliště. Do té doby totiž pracovala v okolí Blanska, nikoli přímo ve městě. „Problém nastal, když jsem zjistila, že v Blansku práce v textilním průmyslu není a budu si ji muset hledat v jiném oboru," vysvětluje Kateřina Bušová.

Jak přiznává, zpočátku nevěděla, jaký obor zvolit. Po krátkém přemýšlení o budoucí práci měla ale brzy jasno. „Bez ohně nedostanu do výšin balón, a ani nerozehřeji kachlová kamna," říká. I právě proto teď pracuje jako obchodník ve firmě Profikrby.cz, , která se zabývá prodejem průmyslově vyráběných topidel a materiálů pro stavbu kachlových kamen a sporáků.

„Pro získání odborné kvalifikace v oblasti krbů a kamen mi firma umožnila udělat si rekvalifikační kurz na kamnáře tady v Ostravě," popisuje svou cestu Kateřina. „Právě tady jsou skvělí praktici, kteří se nám snaží předat své zkušenosti,"dodává Kateřina Bušová.

Rekvalifikace na kamnáře

Rekvalifikační kurz na kamnáře začala dělat v polovině září loňského roku. Každých čtrnáct dní jsem do Ostravy dojížděla na dva až tři dny, kdy se nám střídala teorie s praxí," popisuje svou cestu kurzem Kateřina Bušová. Jak dodává, je ráda, že v kurzu má i další kolegyni Lenku Bublovou.

„Být sama žena mezi tolika muži by asi nebylo lehké," směje se Kateřina. Jak také vysvětluje, kurz absolvuje nikoliv proto, aby se po jeho absolvování stala kamnářem a stavěla kamna, ale aby získala odborné znalosti v této oblasti a mohla svým koncovým zákazníkům poskytovat co nejkvalitnější informace.

„Samotnou práci přenechávám mužským kolegům," dodává Kateřina. Po pěti měsících rekvalifikačního kurzu vidí Kateřina za sebou kus práce.

Momentálně se soustředí na úspěšné složení závěrečných zkoušek. „Věřím, že jsem tuhle možnost plně využila a těším se z toho, že budu svým zákazníkům více nápomocná," říká Kateřina Bušová a na závěr dodává: „Tuhle práci jsem si zamilovala a pochopila jsem, že oheň a horký vzduch jsou součástí mé cesty životem.

MICHAELA NEDOMOVÁ