„Zůstala jsem se synem sama. Dřívejsemdělalarecepční, vystudovala jsem hotelovou školu. Se starostí o kluka to ale nešlo dohromady, navíc to k uživení ani moc nebylo. Tak jsem zkusila něco jiného. Udělala jsem si kurz vázání květina aranžování. Zpočátku jsem prodávala jen venku, květiny jsem vozila ke kostelu na dvojkoláku. Časem jsem se zmohla na starší auto, tak už je mohu vozit. Začátky byly dost krušné. Dlouho trvalo, než se lidé naučili ke mně květiny chodit nakupovat, teď už mám stálou klientelu,“ vzpomíná na začátky svého podnikání Podešvová.
Ani nyní není prodej květin, věnců a podobného zboží snadným způsobem obživy. „Aby to bylo k uživení, mám otevřeno skoro pořád. Víkendy a svátky nevyjímaje,“ vysvětluje sympatická žena. A jak vypadá běžný pracovní den? „Ráno navezu květiny z domova, na chodník dám část květin ze stánku a trochu to tu dám dohromady. Pak až do šesté večer prodávám, někdy tu zůstávám i déle. Potom následuje úklid, musím také vrátit neprodané zboží zpět do stánku. Tím ale její pracovní den zdaleka nekončí. O květiny se člověk musí starat pořádně, je to živý materiál, který vyžaduje stálou péči. Patří k tomu i výroba různých věnců, úprava sušených květů a další. Protože si nemůžu dovolit ani účetní, musím zvládnout sama i papírování. Do postele se často nedostanu dříve než před půlnocí,“ vysvětluje květinářka.
Občas jí pomáhá syn, jinak musí zvládnout celou svou živnost sama. Jak by se dalo u podobného druhu podnikání očekávat, největší zájem zákazníků by měl být v období Dušiček, před Vánocemi a Velikonocemi. „Před těmito svátky tu ale prodávají i další stánkaři a prodejci, takže výdělky až tak velké nejsou. Nestěžuji si, jen se snažím vysvětlit, že to vůbec není lehké,“ popisuje.
Když porovná počátky svého podnikání se současností, pokrok vidí především v chování dodavatelů. Zatímco dříve si pro květiny musela sama jezdit, nyní už jí zboží dodavatelé přivezou sami až ke stánku.
„Po rozšíření EU se konkurence zvýšila, dnes už to je lepší,“ vysvětluje Podešvová. Co naopak drobnou živnostnici trápí nejvíce? „Je to zase věc, kterou ovlivnit nemůžu. Například odvody na sociální a zdravotní pojištění jsou dost vysoké. S tím ale nic nenadělám,“ dodává žena, na které je vidět, že živnostník v tomto oboru rozhodně přílet žádných pečených holubů očekávat nemůže.