Nově se v průběhu září ucházelo o zaměstnání 1954 osob, což je o 438 více než v srpnu. Mezi nově zaevidovanými bylo 242 absolventů škol, mezi nimi převažovali středoškoláci s maturitou. Z absolventů učňovských škol se přišli v září evidovat nejvíce kuchaři, číšníci, kadeřníci, elektrikáři, truhláři a automechanici.

„Nejméně se z absolventů škol v září evidovali vysokoškoláci. Těch bylo jen jedenadvacet. Vyšší přírůstek vysokoškoláků jsme zaznamenali už v letních měsících,“ vysvětlil ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Petr Prokop.

Volných míst měli uchazeči v Ostravě koncem září k dispozici celkem 5032. V porovnání se srpnem to bylo o 42 míst více. Z povolání, u nichž zaměstnavatelů postačuje základní vzdělání, bylo v databázi nejvíce volných míst pro řidiče nákladních automobilů, svářeče, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur, kuchaře, instalatéry a zámečníky.

„Pro osoby s úplným středním vzděláním s maturitou jsme registrovali nejvíce volných míst pro obchodní zástupce, pracovníky pro zadávání dat, administrativní pracovníky, policisty, pracovníky v dopravě a přepravě a operátory telefonních panelů,“ dodal Petr Prokop s tím, že v případě vysokoškoláků je největší poptávka po zubních lékařích, programátorech počítačových aplikací, lékařích specialistech, vývojářích software, systémových analyticích, strojních inženýrech učitelích a řídicích pracovnících v oblasti financí.