Odpoledne nejprve informovala, že na účtu je 90 procent sumy, později doplnila, že už byl připsán i zbytek.

Skupina GFG Alliance, do níž Liberty Ostrava od roku 2019 patří, připomněla, že přislíbila, že nadbytečné povolenky, které ostravská huť vlastní, budou využity v její prospěch.

Protestní mítink před hlavní branou podniku LIBERTY Ostrava v městské části Kunčice ve středu 5. května 2021.
Podívejte se na demonstraci "novohuťáků" u Liberty. Podpořil ji i Jarek Nohavica

"Tento příslib jsme naplnili prostřednictvím legální transakce s vysokým ziskem. Zisk ve výši 260 milionů korun byl použit na výplatu odměny k 70. výročí, která již byla všem zaměstnancům zaslána na účet. Zbylá část bude využita na investiční projekty v Liberty Ostrava," uvedla GFG.

Ostravská huť disponovala povolenkami za 5,6 miliardy korun. V minulých letech si je šetřila na financování nezbytné modernizace. Minulý týden ale část povolenek prodala sesterské společnosti do Rumunska.

Znovuobnovení vysoké pece č. 2, která byla dočasně odstavena z důvodu poklesu poptávky v důsledku pandemie koronaviru v Ostravě, 8. září 2020.
Pekelná nádhera. Podívejte se, takto vypadá odpich vysoké pece v Ostravě

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po středečním jednání v Ostravě připomněl, že prodej povolenek se uskutečnil bez souhlasu dozorčí rady a že firma předtím vládě slíbila, že povolenky prodávat nebude.

Pro odboráře Liberty Ostrava, kteří jsou od poloviny dubna ve stávkové pohotovosti, byl prodej povolenek impulzem ke svolání protestního mítinku. Ve středu se na něm sešly stovky zaměstnanců, kteří protestovali proti vyvádění prostředků z firmy.

Sněmovna v dnešním usnesení žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG.

Předseda vlády Andrej Babiš v Liberty Ostrava, duben 2021.
Liberty prodala povolenky z Ostravy, stát chce finanční kontrolu

Žádá vládu také o to, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým dvoumiliardovým úvěrem, za který se zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

Havlíček poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší. Provozovatelé monitorují své emise, vykazují je každoročně ministerstvu životního prostředí a vyřazují za ně povolenky.

Zimní provoz ve struskárně společnosti Liberty Ostrava, 10. února 2021. Na snímku struskové pánve, takzvané koliby.
VIDEO: Ďáblova dílna? Ne. Podívejte se, takto v Ostravě zpracovávají odpad!

S povolenkami lze obchodovat. Firmy dostávají část povolenek bezplatně od státu, zbytek si mohou koupit na trhu nebo v aukci.

Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má Liberty Ostrava 6000 zaměstnanců.