Během téměř čtyřměsíční odstávky firma na peci provedla opravy za více než 44 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

"Dočasná odstávka pece nám umožnila pružně zareagovat na výrazné ochlazení poptávky v důsledku pandemie koronaviru a snížit skladové zásoby polotovarů, připravené na zahájení stavební sezony. Těší mě, že se nám povedlo uskutečnit všechny plánované opravy a splnit příslib spuštění pece do konce srpna," uvedl generální ředitel podniku Pascal Genest. Jde podle něj o důkaz, že je firma schopna přizpůsobit své fungování situaci na trhu.

Pec po odstavení chladla 40 dnů, protože tam vnitřní teplota za provozu dosahuje až 2300 stupňů Celsia. Následovaly rozsáhlé opravy. "Jejich součástí byla mimo jiné výměna chladicího potrubí a modernizace systému chlazení pece, dále se opravily ohřívače vzduchu, sazebny, skipové dráhy a prašník," uvedla Černá.

Na opravách se spolu s Liberty Ostrava a její dceřinou společností Liberty Engineering Products Ostrava podílely také firmy z regionu jako například KADAMO, Hutní montáže Slovakia a Speciální výškové práce - Roland Babka.

Vrchní tavič zapálil podle staré hutnické tradice hořáky pece fakulí s ohněm z jiné vysoké pece. "První odpich surového železa bude následovat přibližně po 20 hodinách, ale než pec vyrobí železo, které se bude moci začít používat k výrobě oceli, bude trvat ještě několik dní," uvedl ředitel pro výrobu v Liberty Ostrava Václav Habura.

Vysoká pec číslo 2 je vysoká 35 metrů a její konstrukce měří 70 metrů. Poprvé byla slavnostně zapálena 1. října 1952. "Umí vyrobit až 3200 tun surového železa denně," uvedla Černá.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Své výrobky dodává do více než 40 zemí. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Huť patří od loňska do skupiny Liberty Steel Group, která je součástí globálního uskupení GFG Alliance patřícího rodině britského podnikatele Sanjeeva Gupty.