„Ve srovnání s jinými obdobími roku je v současnosti počet zakázek minimálně dvakrát vyšší. Ten nárůst je obdobný jako v předchozích letech. Doba, kterou v současnosti musí lidé od objednávky na příjezd našeho kominíka čekat, se pohybuje od týdne do čtrnácti dnů," uvedl Robert Kraus z ostravského kominictví Konam.

Podle něj velkou část tvoří objednávky stálých zákazníků. V posledních letech přibývá zákazníků i z řad obyvatel rodinných domků, kteří si pořídili automatické kotle s podavačem v rámci takzvaných kotlíkových dotací.

Pracovník kominictví Konam rovněž upozornil, že lidé, kteří topí tuhými palivy, by měli spalinové cesty čistit minimálně třikrát ročně.

„Jednou ročně podle zákona musí kontrolu provést odborný pracovník, další dvě vyčištění si pak může majitel domku zajistit sám. Dříve si lidé vedli požární knihy, do kterých si zapsali, kdy byl komín vyčištěn. Určitě doporučujeme, aby si i dnes majitelé domků vedli podobný sešit nebo deník, do kterého si zapíší data vyčištění komína. Pokud by se něco stalo, může to být hodně užitečný zdroj informací při zjišťování příčiny požáru či jiné nepříjemnosti," dodal pro Deník Robert Kraus.

Člen rady Společenstva kominíků severní Moravy a Slezska Antonín Papík doplnil, že část domkařů je stále přesvědčena, že si dokážou komín vyčistit sami. „Ti ale dělají chybu, jednak jde o zákonem stanovenou povinnost a laik, i když je manuálně zručný, nemá potřebnou techniku. Takže si například nedokáže změřit spaliny, které odcházejí z komína?" řekl Papík.

Podle jeho slov tak v důsledku odborná kontrola může prodloužit nejen životnost komína a komínové vložky, ale hodně to napoví i o stavu samotného kotle.

Za vyčištění jednoho komína si oslovení kominíci v Ostravě účtují zhruba stokorunu, za vyhotovení protokolu o kontrole pak od 250 do 350 korun.

Podle zkušených kominíků, kteří nabízejí své služby už dlouhá léta, by lidé neměli vybírat jen podle ceny. „Na trhu se pohybuje zhruba pětina firem, kde práce vykonávají kominíci, kteří se tomuto řemeslu nevyučili. Kominickou živnost pak mají na základě zodpovědné osoby, která často pochází úplně odjinud. Takže jejich práci zkontrolovat nemůže. Případně jde o kominíky, kteří nejsou vyučení, ale absolvovali různé rychlokurzy či rekvalifikace," dodal Antonín Papík s tím, že to vše nemusí znamenat, že takoví kominíci odvedou svou práci špatně.
„Z logiky věci ale nemohou odhalit některé věci, na které zkušený kominík přijde," dodal člen republikové rady Společenstva kominíků severní Moravy a Slezska.