Bílý slon je soutěž, jež běží od roku 1994 a oceňuje mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoologických zahradách. Třetí místo v kategorii „Ostatní“ získal odchov mořské rybky klauna černotělého. 

Úspěšný odchov mořských živočichů je až na výjimky obtížný a nutně vyžaduje soustavnou chovatelskou práci a vytvoření speciálních podmínek.

„Proto se o něj pokoušíme v zázemí, přestože i v mořských expozicích v pavilonech Tanganika nebo Papua je možné pozorovat rozmnožování některého z obyvatel akvárií – dělení korálů, páření žralůčků, parmovce nosící jikry v tlamce, ale také klauny pečující s velkou vervou o snůšku,“ vysvětluje Markéta Rejlková, chovatelka-akvaristka.

Vydejte se na malou fotoprocházku po Zoo Ostrava

Fotogalerie: Zoo Ostrava výběr

V roce 2019 se v zoo poprvé podařilo úspěšně odchovat klauna černotělého, příbuzného známějšího klauna očkatého, kterého proslavil film „Hledá se Nemo“.

Z první snůšky po všech peripetiích přežila jedna rybka. Ve stáří půl roku jí chovatelé nabídli sasanku, kterou malý klaun během dvou dnů spokojeně obsadil a stala se z něj velmi žravá a aktivní rybka. Do konce roku 2019 se podařilo odchovat ještě jednoho klauna černotělého.

„Ocenění v soutěži si proto velmi vážíme a doufáme, že v budoucnu se nám díky získaným zkušenostem podaří odchovat více mláďat,“ dodává tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.