Na dvoře vznikla také venkovní třída a přibyl zde volnočasový mobiliář. Gymnázium se zařadilo do programu záchrany bažanta Edwardsova, na školním dvoře je pro chovný pár voliéra.

Matiční gymnázium.Matiční gymnázium.Zdroj: Se svolením MS kraje

„Nově zrekonstruovaný dvůr mohou gymnazisté brát jako takové milé přivítání po prázdninách. Tato dvacetimilionová investice jim zajistí příjemné a svěží prostory pro trávení školních přestávek, volných hodin nebo i výuky. Součástí projektu totiž bylo také zřízení venkovní učebny, která může školní den ozvláštnit a zpříjemnit výuku žákům i pedagogům. Díky nové voliéře se zde nabízejí třeba hodiny biologie. Škola se totiž zapojila do celosvětového programu na záchranu jednoho z nejohroženějších druhů bažanta. Držím palce, aby se zde chovnému páru dařilo,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, který se slavnostního zahájení školního roku na Matičním gymnáziu zúčastnil, aby gymnazistům popřál úspěšný školní rok.

Kontrola. Ilustrační foto.
Celníci na silnicích Moravy a Slezska vybrali více než milion a půl na pokutách

Rekonstrukce školního dvora Matičního gymnázia trvala zhruba půl roku, jejím zhotovitelem byla společnost HSF System.

„Vzhledem k tomu, že jsem Matiční gymnázium absolvoval, mám k této škole a tím pádem i k této stavbě velmi blízký a osobní vztah. Dlouhou dobu nebyl školní dvůr aktivně využíván. Nyní budou konečně mít studenti možnost využít tento krásný a velkoryse vybavený prostor ke sportovním a kulturním aktivitám a také k výuce. Atraktivita studia na Matičním gymnáziu se tak pro studenty výrazně zvýší, a to je hlavním a skvělým cílem této rekonstrukce,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti HSF Systém Jan Hasík. Náklady stavby byly vyčísleny na bezmála 20 milionů korun, které ze svého rozpočtu uhradil coby zřizovatel školy Moravskoslezský kraj.

Ilustrační foto.
Mužům v Ostravě sednout za volant nezabránil ani alkohol, ani zákaz řízení

„Před lety na školním dvoře mohli gymnazisté trávit přestávky, někdy se tam konala i výuka, postupem času už to s ohledem na stav prostoru nebylo vhodné, a tak pak dvůr sloužil pouze jako parkoviště pro naše zaměstnance. Jsem moc rád, že zřizovatel rozhodl o rekonstrukci, díky které bude opět možné dvůr využívat nejen k relaxaci, ale i pro výuku.

Vznikne zde venkovní třída, k dispozici budou i lavičky, pingpongové stoly nebo třeba kuželky,“ řekl ředitel Matičního gymnázia Ladislav Vasevič a doplnil, že v rámci rekonstrukce byly odstraněny náletové dřeviny a ošetřeny vybrané stávající stromy a keře. V celém prostoru byly vybudovány odvodňovací drenáže, osazeny dlažby, byla zpevněna přístupová cesta. Včetně soch byla také opravena fontána, takže může být opět uvedena do provozu.

Viníka požáru se zjistit nepodařilo.
VIDEO: Žhářství, nebo nedbalost? Viníka ostravského požáru se odhalit nepodařilo

Matiční gymnázium Ostrava završilo svou dlouholetou partnerskou spolupráci s prestižní vietnamskou univerzitou Ton Duc Thang University (TDTU) v Ho Či Minově Městě, a stalo se součástí unikátního celosvětového programu záchrany bažanta Edwardsova, jehož původním domovem je právě Vietnam. Ve venkovní voliéře bude od srpna umístěn chovný pár tohoto bažanta, který se již ve volné přírodě nevyskytuje, respektive výskyt nebyl v posledních letech zaznamenán. Jde tedy o živočišný druh, jehož genofond je více ohrožen než v případě proslulé čínské pandy.