Obstát v současnosti v konkurenci moderních multikin je pro menší kina nelehký úkol. Deník zjišťoval, jak se přes léto daří například kinu Luna, Art či klimkovické Panoramě.

Dětské filmy hrají prim

Do kina Luna chodí o prázdninách stejný počet lidí jako přes rok. „Na základě dlouholetých zkušeností můžu říct, že v návštěvnosti není mezi zimou a létem žádný rozdíl. Avšak nabídka divácky atraktivních filmů byla pro letošní léto velmi štědrá, a to se projevilo i v nárůstu návštěvnosti, kterou zajisté zaznamenala téměř všechna kina," popsala vedoucí kina Jana Dulíková. Podle ní byl o letošních prázdninách největší zájem o Dobu Ledovou 4: Země v pohybu, Madagaskar 3 a o film Temný rytíř povstal. „Našimi návštěvníky jsou především děti a jejich rodiče," uvedla vedoucí kina.

Také v kině Polanka jsou nejčastějšími diváky právě děti, ale i senioři. „Mezi oblíbené filmové tituly patří přes prázdniny letní české komedie a dětské filmy. Návštěvnost se odvíjí hlavně od výběru filmu a počasí. Hraje se pouze jednou týdně a v době prázdnin uvedeme šest různých představení," popsal Jiří Adamec, vedoucí polaneckého kina, kde se letos provádí digitalizace včetně nového ozvučení.

Netradiční tituly lákají ženy i seniory

Podobně jako Luna to má s návštěvností i Minikino Kavárna. „Na filmy se chodí přes léto víceméně stejně jako přes rok. Návštěvnost ovlivňuje kvalita filmu a zájem o něj. Někdy se na tom samozřejmě podepíše špatné počasí, proto lidé zajdou do kina," objasnila Jarmila Kučerová, vedoucí Minikina, kam nejčastěji chodí střední generace a senioři. „Každou středu máme v patnáct hodin představení pro seniory za snížené vstupné. Každý čtvrtek také hrajeme noční kino o půl osmé a v deset hodin večer," popsala Kučerová. Nejvíc diváků přišlo v létě na premiéru filmu Do Říma s láskou od režiséra Woodyho Allena.

Celkem čtrnáct filmových titulů nabídlo přes prázdniny svým divákům kino Art. Největší divácký zájem zatím zaznamenaly filmy Nedotknutelní a Černobílý svět. Ani Art si na menší návštěvnost v létě nestěžuje. „V porovnání s jinými měsíci se to nijak razantně neliší," řekl dramaturg kina Miroslav Sehnal s tím, že nejčastějšími diváky jsou v Artu hlavně ženy.

Kinoprázdniny

V Klimkovicích nedaleko Ostravy mají také malé kino Panorama. To ale přes prázdniny hraje zpravidla jen ve druhé polovině srpna.

Cena vstupenek

Luna: průměrně 85 korun

Polanka: dětský film 60 korun

dospělí 80 korun

senioři 40 korun

Art: 90 korun

Panorama Klimkovice: od 60 do 80 korun

Minikino Kavárna: průměrně 90 korun

JANA LICHÁ