Od dnešního dne mohou lidé volat na Zelenou linku 800 199 922 – jsou zde k dispozici pracovníci Městské policie Ostrava, kteří převezmou jejich požadavek a v opodstatněných případech předají neziskové organizaci ADRA, jejíž dobrovolníci zajistí seniorům a lidem v karanténě nákup základních potravin, drogistického zboží a léků. Město zajišťuje materiální a logistickou podporu.

„Touto službou chceme pomáhat těm, na které současná situace doléhá nejsilněji, tedy osamělým seniorům a lidem v karanténě, kteří se nemohou z jakéhokoliv důvodu opřít o pomoc svých nejbližších,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Městská nemocnice Ostrava. Ilustrační foto.
Městská nemocnice Ostrava připravuje odběrové místo

„Systém pomoci budujeme takzvaně za pochodu a počítám s tím, že jej budeme stále rozšiřovat i s tím, jak poroste počet dobrovolníků, kteří se hlásí. Jsou do něj zapojeni nejenom pracovníci magistrátu, Městské policie Ostrava a ADRY, ale i dobrovolníci z řad studentů Ostravské univerzity. Všem za to děkuji,“ doplnil Macura.

Dobrovolníci budou seniorům pomáhat s nákupem základních potravin, drogistického zboží a léků. Za nákup lidé zaplatí, samotná služba je však bezplatná. Město dobrovolníky samozřejmě vybaví ochrannými rouškami a rukavicemi.

Ostrava v celostátní karanténě, 17. března 2020. Vláda ČR vyhlásila dne 15.3.2020 celostátní karanténu kvůli zamezení šíření novému koronavirové onemocnění (COVID-19). Hogo Fogo vydává jídlo přes okénko.
Restauratéři v Ostravě přežívají: Lidem nabízí rozvoz domů nebo výdej oknem

„Jako ADRA považujeme pomoc potřebným v těchto chvílích za samozřejmost. V Ostravě máme třicet dobrovolníků, kteří jsou poučení a proškoleni podle instrukcí Státního zdravotního ústavu jak mají v případě karantény postupovat a chránit tak sebe a zároveň klienta před šířením nákazy. Hlásí se nám ale desítky dalších,“ řekla vedoucí ADRY pro Moravskoslezský kraj Dagmar Hoferková.

Město a ADRA apelují současně na lidi, aby se v případě potřeby obraceli nejprve na své příbuzné, sousedy a známé, popř. využívali existujících komerčních on-line služeb. ADRA je dobrovolnická organizace a nenahrazuje komerční služby.

Do projektu se zapojilo také Trojhalí Karolina, jemuž město děkuje za pomoc s logistikou při realizaci.