Pomluva se přilepí velmi snadno, ale odlepení bývá složité. Oběť je proti ní v podstatě bezmocná. Přesně to postihlo opavskou společnost Fros, která byla televizními šoty označena za viníka smrti a zdravotního postižení nic netušících konzumentů alkoholu.

„Když jsem v neděli klidně sledoval televizní zprávy Novy, zůstal jsem šokovaný. Z pohledu na naši firmu, která měla podle televizního štábu hrát hlavní roli v pančování alkoholu, jsem tu noc vůbec nespal. Nedostali jsme sebemenší šanci k obhajobě. Obrat přišel až po pondělní tiskovce, ale pro nás už bylo dost pozdě," řekl naší redakci ředitel firmy Eduard Fládr.

Opavská firma, také se potýkající s dopady hospodářské krize, dostala nečekaně další citelnou ránu. Mnozí lidé po relaci zaměstnancům spílali do vrahů a podobně negativně se chovaly i některé obchodní řetězce. S firmou ukončily spolupráci a nereagovaly na žádná osobní ani úřední ujištění o nevině.

„Sděluji, že nikdo z fyzických osob statutárních zástupců společnosti Fros ZPS nebo jejích zaměstnanců není obviněný nebo podezřelý v trestním řízení obecného ohrožení metylalkoholem. To spočívá v šetření úmyslného uvedení směsi s metylalkoholem do oběhu, vedoucímu k poškození zdraví a smrti řady občanů," potvrdil čistý štít opavské firmy 1. října písemně také zlínský státní zástupce Roman Kafka.

Neuvážené informace některých médií přinesly firmě Fros nevyčíslitelnou morální škodu, vzniklou pošpiněním jména, a zřejmě i snížení obratu o částku přesahující dvacet milionů korun ročně. Většina obchodních partnerů se naštěstí zachovala přece jen seriózně a věří, že šlo možná i účelově o lživou mediální kampaň.

„V této hře mohou hrát významnou roli i konkurenční praktiky, které bývají dost bezohledné. Horší však je, že situace vážně ohrožuje udržení pracovních míst pro zdravotně postižené zaměstnance, kteří výrobky pro obchodní řetězce v našich dílnách vyrábějí," konstatuje Eduard Fládr.

Mediální kampaň sice už ztichla, ale následky zůstávají. „Pocit naprosté bezmoci je nepředstavitelně frustrující. Stín hanby padl také na Opavu, kterou média označila za „město smrti". „Záležitost budu proto na dohodnuté schůzce řešit též s představiteli města," dodává Eduard Fládr.

Co bylo meritem problému? Jedním z klientů firmy Fros ZPS byl dnes už zadržený majitel společnosti Carlogic Tomáš Křepela. Do Opavy vozil v objemných barelech koncentrát do ostřikovačů, ze kterého zaměstnanci firmy podle zakázky stáčeli ostřikovací směs. Dávali ji do menších obalů, které si Tomáš Křepela zase odvážel do své firmy v Řitce u Prahy. Všechen zabavený metanol patřil výhradně jemu.

O tom, že ho dotyčný klient přidával také do spotřebních lihovin, nemělo vedení opavské firmy sebemenší tušení. Na trhu působí rodinná společnost Fros ZPS devatenáct let v oblasti drogistického a kartáčnického zboží, čisticích, úklidových, chemických a odmašťovacích prostředků a ochranných pracovních pomůcek.

Na opavském trhu práce patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele. Zaměstnává celkem 280 lidí, z toho 250 zdravotně postižených a právě ti jsou lživou kauzou nejvíce ohroženi.