Průmyslová zóna Nad Barborou, jejíž záměr schválila vláda v roce 2013, svou velikostí, dopravní dostupností a umístěním podle ministra Jana Mládka vyhovuje potřebám Karvinska jednoznačně nejlépe. Mohly by tam vzniknout dva tisíce nových pracovních míst.

„Aktivitami ministra financí Andreje Babiše je příprava této zóny ohrožena. Za normálních okolností by se už projednávaly technické detaily, jak investovat 750 milionů korun. Místo toho ztrácíme čas," uvedl Jan Mládek. Andrej Babiš požaduje zrušení usnesení, které vláda v červenci přijala a které se týká financování zmíněné zóny. Vadí mu totiž, že pozemky pro zónu má kraj vykoupit od společnosti Asental Land podnikatele Zdeňka Bakaly.

„Pojmenoval jsem si tento konflikt jako B & B (Babiš & Bakala pozn. red.). Konflikt dvou osob by ale neměl být důvodem, pro který by měl být ohrožován rozvoj Moravskoslezského kraje. Zvláště v situaci, kdy v tomto regionu nezaměstnanost roste, i když jinde naopak klesá," sdělil Jan Mládek a dodal, že předpokládá, že se vláda bude zmíněnou problematikou zabývat v nejbližších týdnech.

Materiál pro vládu, který připravilo ministerstvo ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a agenturou CzechInvest, podle ministra Mládka shrnuje potenciál území, která přicházejí na Karvinsku v úvahu pro případné průmyslové využití.

„Z analýzy je zřejmé, že i když je na Karvinsku osm dalších lokalit, mají taková omezení, že nejsou ve srovnání se zónou Nad Barborou využitelná vůbec, nebo podstatně obtížněji," doplnil Jan Mládek.

Generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera doplnil, že Moravskoslezský kraj je strukturálně zasažený region, do nějž je třeba dlouhodobě lákat investory právě kvůli vysoké nezaměstnanosti.

„Navíc nám jde o čas, protože obsazenost průmyslových zón v tomto kraji je téměř 90 procent," upřesnil Karel Kučera.

Hejtman Miroslav Novák sdělil, že při přípravě zóny kraj postupoval nejefektivněji, jak mohl.

„Tento materiál to jasně dokazuje. Vyplývá z něj, že snaha o revokaci vládního usnesení je účelová s cílem zastavit výstavbu zóny Nad Barborou. Všechny podmínky pro zahájení prací byly splněny a požadavky ministerstva financí vznesené nyní jsou z našeho pohledu zástupné," prohlásil Miroslav Novák.

Smlouva vlády a OKD o Paskově? Visí nad ní otazník
Před více než rokem podepsal stát smlouvu s OKD. Dohoda mezi provozovatelem dolu a vládou předpokládá, že firma bude na této šachtě do roku 2017 udržovat minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců. V roce 2017 se se počet zaměstnanců může snížit na 1600.

Stát se za to zavázal poskytnout 600 milionů korun na sociální program pro propuštěné. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) včera v Ostravě ale uvedl, že ve smlouvě je klauzule, podle které může být předčasně ukončena, pokud klesne cena energetického uhlí na světovém trhu po tři čtvrtletí za sebou pod 110 dolarů za tunu. „Tuto klauzuli si do smlouvy dalo samo OKD. A taková situace pravděpodobně nastane 31. prosince letošního roku. Pak by smlouva pozbyla platnosti. Pro nás by to znamenalo, že vláda nebude muset zaplatit zmíněných 600 milionů. OKD by ale pak nemusela udržovat zaměstnanost na Paskově a teoreticky by od ledna příštího roku mohlo začít propouštění," připustil ministr průmyslu a obchodu.

Doplnil také, že OKD už oslovil, aby jeho zástupci sdělili svou představu. „Odpověděli, že chtějí smlouvu prodloužit ve stávajícím stavu o půl roku. O celé situaci ale bude chtít vláda určitě jednat. Předpokládám, že mandát pravděpodobně dostanu já, ministr financí a ministryně práce a sociálních věcí," dodal Jan Mládek. (lap+čtk)