Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mlékomat v Heřmanicích: byl první a zůstal jediný

Ostrava - V únoru 2010 postavili před svou prodejnou potravin v Koněvově ulici v Heřmanicích manželé Dudkovi první automat na čerstvé mléko ve městě. Dnes, po třech letech, je automat opět jediný v celé Ostravě.

23.2.2013 5
SDÍLEJ:

Před třemi lety otevřel Miroslav Dudek (na snímku) první automat na čerstvé mléko v Ostravě-Heřmanicích. Foto: Deník/Miroslav Kucej

Manželé Dudkovi přistavili automat na čerstvé mléko ke své prodejně v období probíhající krize, kdy se obchodníci potýkali s náhlým úbytkem zákazníků.

„To, že nabízíme jako první v Ostravě a okolí možnost načepovat si čerstvé mléko z automatu, lze určitě chápat i jako naši snahu přilákat další zákazníky. Pokud si totiž třeba zvyknou chodit do našeho obchodu na čerstvé mléko, tak si mohou nakoupit i další potraviny," vysvětlil před třemi lety svůj odvážný podnikatelský záměr Miroslav Dudek.

Netrvalo dlouho a mlékomatu v Heřmanicích vyrostla konkurence. Po Ostravě se objevily další automaty na čerstvé mléko většinou je provozovatelé umístili poblíž velkých nákupních center.

Ještě počátkem roku 2011 se počet automatů na mléko v Ostravě blížil desítce. O pár měsíců později už ale automaty byly bez mléka a krátce poté je provozovatelé odvezli.

Automat na čerstvé mléko v Ostravě-Heřmanicích zůstává jediný na území krajského města. Proč? Důvodem byla slabá poptávka.

„Zpočátku jsme měli sedm automatů. Postupně ale zájem začal klesat a stále více bylo patrné, že o čerstvé mléko lidé prostě zájem nemají. Abychom nechali v provozu třeba jen jeden automat, to se nám zase nevyplatí. Tak jsme skončili úplně," vysvětlil největší provozovatel mlékomatů ve městě.

Obdobně odpověděl i další provozovatel, který měl mléčné automaty v Porubě. „Zpočátku to sice šlapalo, pak se ale začalo diskutovat, jestli převařovat, nebo ne. Zaznělo tehdy i z mého pohledu dost nešťastné vyjádření hlavního hygienika, to podle mého mínění sehrálo také svou roli," uvedl krátce po ukončení provozovatel porubských mlékomatů. V tom, že vyjádření předchozího hlavního hygienika ČR o možných zdravotních rizicích při pití nepřevařeného čerstvého mléka mnoho zákazníků odradila, se shodovali nejen provozovatelé automatů.

Leasing skončil, věříme v lepší časy

Miroslav Dudek věří, že mlékomat v Heřmanicích má před sebou dobré roky. „Splatili jsme poslední splátku za mléčný automat, takže by se to mělo projevit. Také jsme zjistili, že zákazníky musíme motivovat různými akcemi. Když jsme například měli tři týdny akci, v rámci které jsme prodávali litr mléka za patnáct korun, zájem se výrazně zvýšil. Běžná cena je o tři koruny vyšší. Když se ale člověk podívá, za kolik se prodává krabicové mléko v obchodech, tak vidí, že ceny šly výrazně nahoru. Pořád nám přibývají i noví zákazníci. Zdá se mi, že na počátku letošního roku je poptávka po čerstvém mléku vyšší než v tom předchozím roce. Přibývá i lidí, kteří si načepují třeba patnáct, někdy i dvacet litrů a z mléka vyrábějí třeba tvaroh či jiné mléčné výrobky," pochvaluje si Miroslav Dudek.

Jak dodává, chce zákazníky oslovit další nabídkou. „Jsou to drobnosti, ale uvidíme, jestli se osvědčí. Do automatu, který prodává láhve na čepované mléko, jsme přidali i křupky, chipsy, tatranky a další sladkosti, které si zákazníci mohou koupit. Když to zabere, nabídku můžeme rozšířit," dodává Miroslav Dudek.

Automat na čerstvé mléko v Ostravě-Heřmanicích zůstává jediný na území krajského města.

Jak na Slovensku či v Polsku?

Firma TOKO Agris zajišťuje nejen dodávku mléčných automatů z Itálie, ale stará se také o jejich servis.

„V současnosti se počet automatů pohybuje v ČR kolem 160. Bylo jich dříve ještě o dvacet více, ale také si myslím, že negativní roli určitě sehrálo vyjádření předchozího hlavního hygienika. Protože zajišťujeme servis i pro mléčné automaty na Slovensku a v Polsku, můžeme porovnávat. Například na Slovensku je ta podpora prodeje čerstvého mléka daleko výraznější. Jeden mléčný automat mají dokonce u budovy ministerstva zemědělství, obdobná je situace v Polsku," uvedl Tomáš Kořínek mladší, obchodní ředitel společnosti TOKO Agris.

V ČR se podle něj průměrný počet načepovaných litrů mléka z jednoho automatu za den pohybuje na úrovni 110 litrů. Třeba v jihočeském Táboře ale lidé naberou z automatu dvojnásobné, někdy i trojnásobné množství. „Dobře se čerstvé mléko prodává i ve Zlínském kraji, obdobné to je i na jižní Moravě. Obecně se dá říci, že automaty na venkově jsou v prodeji úspěšnější než ty ve městech," říká Dudek.

Na Slovensku se průměrně z jednoho automatu za den načepuje 130 až 140 litrů mléka. V Polsku je to ještě o zhruba třicet až padesát litrů více. Obchodní ředitel firmy, která se stará o mléčné automaty, je přesvědčen, že poptávka se bude zvyšovat i u nás. „Věřím, že to půjde nahoru. Mírným tempem, ale zájem lidí o čerstvé mléko bude vzrůstat," dodává Tomáš Kořínek mladší.

Autor: Břetislav Lapisz

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Kariérní týden na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
3

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení