Tedy v mlékomatu, který jako první ve městě umístil v únoru roku 2010 Miroslav Dudek před svou prodejnu potravin. Zatímco ostatní provozovatelé mlékomatů už ve městě své podnikání v tomto oboru dávno „zabalili", on vytrval.

„V posledních týdnech se poptávka zvýšila. Ustálilo se to zhruba na těch sto litrech, někdy lidé naberou i více. Myslím, že se projevilo i zdražení cen krabicového mléka v obchodech. My teď prodáváme litr za osmnáct korun," říká Miroslav Dudek a dodává, že v předchozích letech byla poptávka v jeho druhém mlékomatu, který má v nedalekém Hlučíně, vyšší než v Ostravě. „Teď se to začíná pomalu srovnávat. Není to sice žádná velká sláva, ale už se dá mluvit o solidní poptávce," míní Miroslav Dudek.

Farmářské trhy?

Když se jej ptám, jestli by nestálo za pokus nabízet „čerstvé mléko od kravičky" na farmářských trzích, kterých v Ostravě rok od roku přibývá, zakroutí nesouhlasně hlavou. „Převážet na ten trh celý automat, to by bylo hodně obtížné a složité. Když zase načepuji to mléko do lahví, tak to hodně lidí odradí, protože si řeknou, kdoví odkud to má, tudy, myslím, cesta nevede," je přesvědčen provozovatel jediného mlékomatu ve třetím městě republiky.

Mléko z Beskyd

Svůj mlékomat provozuje i Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice na Frýdecko-Místecku. Automat stojí v Nižních Lhotách, je vidět i ze silnice, která vede dále do Beskyd.

Mléko do automatu „dodávají" dojnice z místního kravína. „Zájem je velký. V posledních týdnech se poptávka zvýšila, hlavně o víkendech. Není výjimkou, když třeba v sobotu lidé naberou i pět set litrů denně. Na čerstvé mléko chodí nejen místní a lidé z okolních obcí. Často se tady zastavují i lidé, kteří jezdí na své chaty do hor," uvedla pracovnice nošovického družstva.

Ředitel Agrární komory pro Opavsko a Ostravsko Robert Kučera je přesvědčen, že mlékomatům uškodilo před třemi lety nešťastné vyjádření tehdejšího hlavního hygienika. „Lidé začali mít z čerstvého mléka obavy a nic nepomáhala ani ubezpečení, že pokud mléko tepelně upraví, žádné nebezpečí jim nehrozí," uvedl Robert Kučera. Jak dodal, zatímco v Opavě nyní žádný není, třeba v Krnově se tamnímu mlékomatu daří. „Není to jen věc dodávky čerstvého mléka, je třeba mít také mlékomat pod dohledem a starat se o něj. V Krnově to funguje a co vím, poptávka je velmi slušná," dodává Robert Kučera s tím, že žádný boom mlékomatů asi v dohledné době očekávat nelze.