Na zakázku upozornil server Zdopravy.cz. Odhadovaná cena je 400 tisíc korun, tedy 200 tisíc korun za jedno kolo. Vodíková kola budou svěřena do užívání krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism, která kola odzkouší v horském i městském terénu.

Mluvčí kraje Miroslava Chlebounová uvedla, že kromě testování mají sloužit k propagaci vodíku jako pohonu v dopravě.

Silvestrovský ohňostroj u Slezskoostravské radnice, 31. prosince 2021 v Ostravě.
Novoroční ohňostroje v Ostravě a kraji. Podívejte se, kde všude je odpálí

„V letošním roce byl také založen Vodíkový klastr, jehož cílem je v horizontu 10 let v regionu vytvořit fungující ekonomický systém výrobně-distribučního řetězce, ve kterém vodík nebude chápán jen jako palivo nebo prostředek, ale jako obchodní komodita,“ uvedla.

Zdroj: Youtube

 „Pořízení dvou vodíkových kol je dalším krokem v testování vodíkových dopravních prostředků. Od rozvoje a zavádění čistých vodíkových technologií do života si Moravskoslezský kraj slibuje menší zátěž životního prostředí a také vznik nového průmyslového odvětví. Připravuje se tak i na ‚dobu bezuhelnou‘,“ dodala.

Katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Ilustrační foto.
V ostravské katedrále proběhne Novoroční modlitba za Česko a jeho budoucnost

Podobný nákup, ale v podstatně větším počtu kusů, provedl Košický kraj. Objednal si jich dvacet, každé za více než osm tisíc eur. V provozu ale nejsou, ve městě není vodíková plnička.