Podle Dubna polské koňské maso obsahovalo 10,5 mikrogramu léku na jeden kilogram. Unijní legislativa přitom netoleruje v potravinách žádné množství fenylbutazonu.

Fenylbutazon je lék tišící bolesti. Dostihovým koňům se podává ústně, ve formě injekcí nebo mastí. U zvířat určených na porážku a následnou výrobu potravin je zakázáno jeho používání kvůli negativnímu vlivu na krvetvorbu, uvedl mluvčí.

Veterinární správa dnes nově potvrdila přítomnost na obalu neuvedené koniny u mraženého výrobku Diced Beef Steak, 500g, Iceland, datum minimální trvanlivosti do 30 května 2013. Výrobek v Česku distribuovala firma Mrazírny Dýšina. Koňská DNA byla na základě varování ze zahraničí zjištěna také v produktu hovězí maso s pohankou zachyceném v Libereckém kraji. Další podrobnosti k novým případům zatím SVS neuvedla.

Aféra s koňským masem

V polovině ledna ve Velké Británii a v Irsku vyvolalo skandál několik případů záměny hovězího masa za koňské v lasagních a hamburgerech a podobné případy se později objevily ve více než deseti zemích Evropy, včetně České republiky. Koňské maso není samo o sobě nijak závadné, jeho nepřiznané nahrazování za hovězí je ale klamáním spotřebitele. Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll koncem února oznámil, že do lidského potravního řetězce ve Francii se dostalo maso tří koní z Británie obsahující fenylbutazon.

Čeští veterinární inspektoři v březnu v rámci kontrolní akce vyhlášené Evropskou komisí odebrali celkem 112 vzorků různých výrobků z toho 104 otestovali na přítomnost koňské DNA a osm na obsah fenylbutazonu, uvedl Duben. Koňskou DNA potvrdili celkem u tří výrobků. Během předchozí kontrolní akce odhalili dalších pět falešně deklarovaných potravin. Se všemi prodejci bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty, v žádném případě však zatím nebylo ukončeno.